LONDRA - CHP İngiltere Birliği’nin Pazar günü yapılan kongresinde yeni dönem başkanlığa Mehmet Şar seçildi. Tek liste halinde yapılan seçimde sonunda yeni yönetim görevi üstlendi.

CHP İngiltere Birliği kongresi Tottenham bölgesindeki Bozcader salonunda Pazar günü yapıldı. Kongreye, CHP’nin Yurt Dışı Örgütlenmesinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tüm, Parti Meclisi Üyesi Müslim Sarı ve Enfield Belediye Başkanı Suna Hurman’ın yanısıra partili üyeler katıldı.

Kongre divanının, Müslüm Sarı başkanlığında, Dr. İsmail Bulut, Dilek Ördek ve Yücel Cinpolat’tan oluşmasından sonra bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

MÜSLÜM SARI’DAN ÖZELEŞTİRİ

Divan Başkanı Müslim Sarı yaptığı konuşmada, CHP’nin önemli bir seçimden kısa süre önce çıktığını hatırlatarak, “ittifak oluşumlarıyla yoğun bir seçim kampanyası yürütmemize rağmen genel seçimlerden CHP olarak beklediğimiz sonucu alamadık” dedi.

Genel seçimler kadar, önümüzdeki Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerin de önemli olduğuna dikkat çeken Sarı, “biz yerel yönetimlerde iktidardayız.

Bu iktidarı korumak ve daha da güçlendirmek için önümüzde çok önemli bir süreç var. Bu süreci iyi sonuçlandırmamız lazım” diye konuştu.

Müslim Sarı, CHP’nin yurt dışı yapılanmalıran bugüne kadar yeterince değer vermediğini belirterek özeleştiri yaptı ve bundan sonra mevcut anlayışın değişmesi için çalışacağını kaydetti.

YURT DIŞI YAPILANMALARI DAHA ÖNEMLİ HALE GELECEK CHP

Yurt dışı Teşkilatlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tüm de yaptığı konuşmada, uzun süredir İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerindeki partililerle yakın olduğunu hatırlattı.

Yurt dışı yapılanmalarının sadece oy amaçlı olmaması gerektiğinin altını çizen Tüm, kendi döneminde bu anlayışın değişeceğini vadetti. Geçmiş dönem faaliyet raporunu Birlik Başkan Yardımcısı Elif Acun okudu. Mali rapor üzerinde parti üyeleri söz alarak Kazım Gül yönetimine yönelik eleştirilerde bulundu. Üyeler, Gül’ün Birlik adına banka kredi çekmesinin doğru olmadığını ifade ettiler.

Eleştiriler üzerine söz alan Kazım Gül, CHP İngiltere Birliği’nin yeni yönetime 23 bin sterlin borç devrettiğini, banka kredisinin bizzat kendisinin ödediğini ifade ederek, kalan 38 bin sterlin borcu da üstlendiği ifade edince her iki rapor da kongrede onaylandı.

HEP BERABER BAŞARI AMAÇLAYAN BİR VİZYONLA

Kongrede tek başkan adayı olarak öne çıkan Mehmet Şar oylama öncesi söz alarak, göreve geldiği takdirde amaçlarını özetleyen bir konuşma yaptı.

Sözlerini, “Parti üyelerinden gelebilecek her türlü öneriyi dikkatle değerlendirip, hep beraber başarı amaçlayan bir vizyonla, farklı renklerden oluşan toplumumuzu temsil eden bir Birlik olarak gerek ülkemiz için gerek Birleşik Krallık’ta yaşayan yurttaşlarımızın geleceği için BİR OLMAYI, BİRLİK OLMAYI, GELİŞİMİ VE DEĞİŞİMİ hedef alarak yola çıktık” diye sürdüren Şar şöyle konuştu:“Kurulacak yeni Birlik, yönetim ve kollarının, misyonunun temelinde, toplumun ihtiyaçlarına cevap veren, adalet ve eşitlik temelli politikalar yatmaktadır. Bizler, toplumumuzun çeşitliliğini görüyor, gurur duyuyor ve bu çeşitliliği birlikte ilerlemek için ‘Bir’ lik’ gücü ve zenginlik olarak görüyoruz.”

TEK LİSTE İLE SEÇİME GİDİLDİ

Kongrede, Mehmet Şar başkanlığında oluşturulan yönetim, denetim ve disiplin kurulu listesi katılımcıların oy çokluğu ile yönetime geldi. Önceki dönem başkanı Kazım Gül, Birlik başkanlığını Mehmet Şar’a devretti.

CHP İngiltere Birliği’nin yeni dönem Yönetimi şu isimlerden oluştu: Başkan Mehmet Şar, Yönetim Kurulu Üyeleri; Tayfun Söğüt, Ebru Çiftçi Keklik, İrfan Arslan, Mustafa Demir, Mikael Güzel, Zeynep Kumcu, İrfan sümbül,Berrin Fırtına,Savaş Hurman ve Farah Diba Kartal. Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri; Şükrü Şahin, Fatma Sarp, Asım Şensoy,Yusuf Boyraz, Zeliha Has. Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri; Latfif Balcı, Onur Altın ve Leyla Küçük. Disiplin Kurulu Yedek Üyeleri; Ali Kılla, Aytaç Şar ve Hülya Karakuş.

Cumhurbaşkanı Tatar: “Yeni siyasetimizde geri adım söz konusu değildir” Cumhurbaşkanı Tatar: “Yeni siyasetimizde geri adım söz konusu değildir”

Editör: Mehmet Taisi Guzel