Çin Merkez Bankası (PBOC), bir yıl vadeli kredilerin (MLF) faiz oranını 15 baz puan düşürerek %2,5'e indirdi. Bu, 2020 yılından bu yana yapılan en büyük faiz indirimi oldu. PBOC, Haziran ayından da faizi 10 baz puan indirmişti. Ekonomistler ise faizlerin değişmeyeceğini tahmin ediyordu.

Bugün yapılan faiz indirimi ise yeni Başkan Pan Gongsheng yönetimindeki ilk faiz indirimi oldu. Pan'ın göreve gelmesinden bu yana bir dizi kötü ekonomik haber gelmiş ve geçtiğimiz hafta açıklanan veriler banka kredilerinin temmuz ayında son 14 yılın en düşük seviyesine gerilediğini, deflasyonun başladığını ve ihracatın daha da daraldığını göstermişti.

PBOC'nin sürpriz hamlesi ise politika yapıcıların özellikle bir başka büyük emlak geliştiricisinin borç kriziyle karşı karşıya kaldığı ve konut satışlarının düşmeye devam ettiği emlak piyasasında kötüleşen görünümle ilgili endişelerinin arttığını gösteriyor.

Öte yandan finansal istikrara ilişkin endişeler, emlak sektörüne maruz kalan bir finans holdinginin bazı yatırım ürünlerinin ödemelerini yapmamasının ardından da arttı.

Credit Agricole'nin baş Çin ekonomisti Xiaojia Zhi ise konuyla ilgili açıklamasında, "MLF'nin zamanlamasının erken olması ve beklenenden 15 baz puan daha büyük bir faiz indirimine gidilmesi, Pekin'in beklentileri ve büyümeyi istikrara kavuşturmak için daha fazla politika gevşetici eylemde bulunma aciliyeti hissettiğini gösteriyor" dedi.

Zhi ayrıca önümüzdeki aylarda para politikasında daha fazla gevşemeye gidilebileceğini sözlerine ekledi.