Ekvador gazetesi La Voz del Tomebamba'ya konuşan Rene Salinas Ramos, 30 Aralık'ta resmen kadın olduğunu açıkladı.
Beş aydır göremediği iki kızının anneleriyle kötü bir ortamda yaşadığını iddia eden Salinas Ramos, 'yargı sistemi tarafından hüsrana uğratılmasının ardından yasal olarak kadın olma kararını aldığını' söyledi.

Salinas Ramos, "Bu ülkede, Ekvador'da baba olmak cezalandırılıyor ve sadece evin geçimini sağlayıcı olarak görülüyor" diyerek ekledi: "Artık yasal olarak bir kadın olduğuma göre anneyim ve kızlarıma ebeveynlik yetkisi kazanma mücadelesinde eşit düzeye geldim."

Kadın olmak için tıbbi dönüşüm istemediği bildirilen Salinas Ramos, “Cinselliğimden çok eminim. Sadece anne olmak istiyorum, böylece bir annenin sevgisini ve korumasını verebilirim" izahatını getirdi.

Ekvador'da 2015'ten beri yurttaşlar yasal olarak cinsiyetlerini değiştirebiliyor. 2015 yılında kabul edilen Cinsiyet Kimliği Yasası, yurttaşların yasal belgelerde doğdukları biyolojik cinsiyetleri yerine kendi tanımladıkları cinsiyetlerini bildirmelerine izin veriyor. Bu yasayla Ekvador, cinsiyetle ilgili kendi kaderini tayin hakkını tanıyan bir avuç ülkeden biri oldu.

TRANS AKTİVİSTLER ÖFKELİ

Trans hakları aktivizminin mihenk taşı olan yasal olarak kendi cinsiyetini kendi tayin hakkı için büyük mücadele vermiş trans aktivistler, çocuklarının velayetini alabilmek için nüfus kütüğünde cinsiyet değişikliğine giden babaya öfkeli.

2015'te yasanın çıkarılmasına önemli rol oynayan ve 2018-21 arası ilk trans milletvekili olan Diane Rodriguez, Vice'a verdiği demeçte, bu örnek yüzünden yasanının değiştirilebileceğini ve kazanılmış hakların kaybedilebileceğini söyledi.

Salinas Ramos'un yaptığının 'yasanın ruhuna uygun olmadığını' belirten eski milletvekili “Trans olmadan, sadece velayet elde etmede çıkar sağlamak amacıyla kimlik belgesinde cinsiyet değiştirmiş olmanızın bir anlamı yok" diye çıkıştı.