Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının çok mücadele verdiğini, acılar çektiğini ve bunlar sayesinde bugün Türkiye Cumhuriyeti, Azerbaycan ve KKTC’nin geleceğe umutla bakabildiğini söyledi.

Tatar şöyle konuştu: “Yaşadığımız acıların sonunda bir devlet sahibi olduk. Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edilmek bizi gururlandırdı. Bu vesileyle Azerbaycan’la olan münasebetlerimiz de artacaktır.

Temennimiz, aramızdaki kadim bağların daha da güçlenmesidir. Ülkemizin üniversitelerinde okuyan çok sayıda Azerbaycanlı öğrencilerimiz ve öğretim görevlilerimiz var. Dilerim önümüzdeki süreçte turizm, kültürel faaliyetler ve bazı ticari ilişkiler de gelişir. Çünkü aynı dili konuşan, aynı kaderi paylaşan; aynı örf, adet ve gelenekleri yaşatan halkların, arasındaki bağları geliştirmesi çok doğaldır”.

Türkiye Cumhuriyeti, Azerbaycan ve KKTC halkının yaşanan acıda ve sevinçte birlik ve beraberlik içerisinde yoluna devam edeceğini dile getiren Tatar, “Önemli olan genç nesillerin, aramızdaki güçlü bağları devam ettirebilmesidir. Farklı etkinliklerde de Azerbaycan halkıyla bir arada olmak bizi mutlu etmektedir. Azerbaycan medyasının bizi yakından izlediğini bilmekteyiz. Onlar da Kıbrıs Türk halkının mücadelesini takip etmektedir. Azerbaycan halkının KKTC’deki gelişmeleri izlemesi, bize olan yakınlığı bizi mutlu etmektedir. Biz, birlikte güçlüyüz. Burası Doğu Akdeniz’de, denizlere açılan bir kapıdır. Biz devlet olarak bu coğrafyada varlığımızı sürdürebiliyoruz. Bütün Türk dünyasının bu bölgedeki gururu olmak bizim için fevkalade önemlidir” dedi.

Editör: Mehmet Taisi Guzel