Londra’da 1990 yılından bu yana düzenlenen Day Mer Kültür ve Sanat Festivali’nin bu yıl son etkinliği olan Park Şenliği gerçekleştirildi.

14 Haziran Çarşamba günü bir resepsiyonla başlayan festival çerçevesinde Kuzey Londra’daki Clissold Park’ta düzenlenen park şenliğine çok sayıda sendika ve kitle örgütü de destek verdi.

Day- Mer 34. Kültür ve Sanat Festivali’nde konuşan İşçi Partisi’nin eski lideri Jeremy Corbyn ve festivale İstanbul’dan katılan EMEP milletvekili İskender Bayhan, daha iyi bir dünyanın mümkün olduğunu ve bunun yolunun da birlik, dayanışma ve mücadeleden geçtiği görüşünde birleştiler.

Otantik Anadolu yemekleri, kitap ve hediyelik eşya tezgahlarının da yer aldığı festivalde katılımcılar canlı müzik eşliğinde halay çekti, çocuklar ise kendileri için hazırlanan özel etkinliklerin tadını çıkardı.

FESTİVALDE SANATÇILAR GEÇİDİ

Park şenliğinde sahne alan Almanya’da yaşayan sanatçı Zeynep Bakşi Karatağ, Karadeniz müziği sanatçısı Apolas LermiGül BaharAnıl DumanBoziye Cambar ve arkadaşlarından oluşan Londralı müzisyenler, Latin Amerikalı Lokandes grubu, Day Mer Erbana Band ve pek çok yerel sanatçı katılımcıları çoşturdu.

Day- Mer Başkanı Aslı Gül’ün konuşması ardından Jeremy Corbyn, Britanya’nın dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmasına rağmen izlenen yanlış politikalarla zengin ve fakir arasındaki uçurumun her geçen daha da arttığını ve bunu engellemek için de ‘vergi reformu’ gerektiğini savundu.

Ekonomik krizin emlaktan sağlığa pek çok sektörde de krizlere yol açtığını vurgulayan Corbyn, hayat pahalılığına karşı mücadeleyi yükselten grevci işçilere destek olunmasını istedi. Corbyn, Temyiz Mahkemesi’nin hükümetin on binlerce sığınmacıyı Ruanda’ya gönderme planının hukuka aykırı olduğuna hükmetmesine de değinerek, “İllegal göçü engellemek adına yapılan yasanın kendisi illegaldir. Cenevre anlaşmasına aykırıdır!” diye konuştu.

KATILIMCILAR ARASINDA YER ALDILAR

Ulusal Sağlık Sistemi’ndeki (NHS) sorunların giderek büyümesi ve kronikleşmesini eleştiren Corbyn, NHS’teki personel açığının insan yaşamını tehdit eder boyuta gelmesinden kaygı duyduğunu ifade etti.

EMEP milletvekili İskender Bayhan da konuşmasına, “Türkiye’deki kardeşlerinizin ekmek ve özgürlük mücadelesindeki kararlılığı ile sizleri selamlıyorum” diyerek, başladı.

Day- Mer üyeleri Sarya Tunç ve Cem Erol’un programın sunuculuğunu üstlendiği festivalin son gününde katılımcılar arasında Edmonton Milletvekili Kate Osamor, Haringey Belediyesi Lideri Peray Ahmet, Enfield Belediye Başkanı Suna Hurman, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Eş Başkanı Müslüm Dalkılıç, BAF eski Başkanı İsrafil Erbil, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı İbrahim Has ve bazı dernek yöneticileri de vardı.

Halil YETKİNLİOĞLU