Depremzeler yararına düzenlediği etkinliklere ilk olarak Mart ayında  Art4Lives (Hayat için Sanat) çevrim için sanat müzayedesi düzenleyerek başlayan Londra Yunus Emre Enstitüsü, Nisan ayında Mevlevi Sema Ayinleri ve Devran Zikri İngiltere turnesi ile devam etti. Mayıs ayında ise Londra El Sanatları Haftası kapsamındaki etkinlikleri yine depremzeder yararına düzenledi. Yapılan tüm etkinlikler neticesinden Türkiye'deki depremzedelere 31.400 Sterlin gelir elde edildi.  
 


Tören, Türkiye'ninLondra Yunus Emre Enstitüsü tarafından 6 Şubat 2023’te Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremlerden etkilenenlere yardım etmek üzere düzenlenen çeşitli etkinliklerden elde edilen gelirler 9 Haziran 2023’te düzenlenen özel bir törenle AFAD'a gönderilmek üzere Londra Türk Büyükelçiliği’nde takdim edildi.
 

Etkinlikte Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Büyükelçisi Koray Ertaş ve Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü  Mehmet Karakuş, depremden etkilenen ailelere yardım etme ve farkındalık yaratma konusunda değerlendirmelerde bulundular. 'ın Yunus Emre Enstitüsü'ne ve destekçilerine Türkiye'ye gösterdikleri yardımseverlik ve dayanışma için teşekkürlerini ilettiği hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Büyükelçi Koray Ertaş konuşmasında deprem gibi doğal afet zamanlarında ülkeler arası insani yardımın ve işbirliğinin önemini vurguladı ve Türkiye'nin dünyanın pek çok yerinde meydana gelen doğal afet zamanlarında insani yardım sağlamak adına yaptığı çalışmaların altını çizdi. Ayrıca yaşanan yıkıcı depremler karşısında onurlu ve umut dolu bir duruş sergileyen Türk halkının direncin ve cesaretin altını çizen Büyükelçi Koray Ertaş sözlerini tamamlarken depremde hayatını kaybedenleri rahmetle andı ve ailelerine başsağlığı diledi.  

Büyükelçi Ertaş'ın ardından törene ev sahipliği yaptığı ve Yunus Emre Enstitüsü Londra'nın faaliyetlerine verdiği destek için teşekkür eden Londra Yunus Emre Enstitüsü müdürü Dr Mehmet Karakuş, 2010 yılında kurulan ve adını 13. yüzyılda yaşamış ünlü şair Yunus Emre'den alan Enstitünün kuruluş amacından ve vizyonundan söz ederek konuşmasına başladı. Dr. Karakuş, enstitünün sadece Türk dili ve kültürünü tanıtmak için değil, aynı zamanda kültürel etkinlikleriyle toplumlar arasında dostluğun ve kardeşliğin geliştirilmesinde önemli bir platform olduğunu vurguladı ve enstitünün yaptığı tüm çalışmalarında büyük şair Yunus Emre'nin herkes için sevgi ve şefkati vurgulayan insani öğretilerinden ilham aldığının altını çizdi. Konuşmasında depremzedeler yararına düzenledikleri etkinliklerinden söz eden Dr Karakuş bu etkinliklere katılım göstererek katkıda bulunan herkese destekleri için minnettarlığını dile getirdi. Dr Karakuş ayrıca Londra Yunus Emre Enstitüsü yardım kampayasına Art4Lives (Hayat için Sanat) çevrim içi müzayede etkinliğinin ikinci ayağı ile devam etmekte olduğunu vurguladı ve depremzedelere bir katkıda bulunmak ve bu farkındalığı yaymak isteyen herkesi bu müzayedeye katılmaya davet ederek sözlerini tamamladı.  

Lodra Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen "Art4Lives" (Hayat için Sanat), Türkiye'nin yıkıcı depremlerinden etkilenenlere yardımcı olabilmek için sanatın birleştirici gücü ile uluslararası üne sahip  sanatçıları bir araya getiren bir insani yardım projesidir. 7 Haziran’da başlayan müzayede 19 Haziran’da sona erecektir. Müzayedeye www.art4lives.uk  internet sitesi üzerinden katılmak mümkündür.