Son dönemde ev sahipleri ve kiracılar arasındaki davalara bir yenisi daha eklendi. Buna göre, tahliye ve kira tespit davalarının yanında ev sahipleri "sözleşme uyarlama" davası da açmaya başladı.

NTV’nin aktardığına göre, Avukat Umut Metin, sözleşme uyarlama davaları için "Kira uyarlama davaları aslında sözleşmenin kurulduğu aşamadan sonra yaşanan hadiselerle sözleşme bedelinde olağanüstü değişme olmasından kaynaklanan bir dava. Evet böyle mutabakata vardım doğru ama aradan geçen sürede ülke öyle bir değişti ki artık bu rakama katlanmamı bekleyemezsin şeklinde kurgulu bir dava" değerlendirmesinde bulundu.

Kira tespit davası için en az 5 yıl bekleme şartı varken, uyarlama davası için böyle bir durum olmaması ise bu davaya olan ilginin artmasındaki temel sebep olarak gösterildi.

Ev sahiplerinin genelde dava açmadan önce noterden taleplerini içeren bir ihtarname çektiğini söyleyen Metin, "Çünkü yüzde 25 düzenlemesi yapılması ve bunun ikinci yılda da devam etmesi mülk sahipleri ile kiracı arasındaki uyumu kaldırdı. Kiradaki rakam tartışması büyüdüğü için ek dava ihtiyacı doğdu." dedi.

Ancak kira davalarının yaklaşık 2-3 yıl kadar sürdüğü bildirildi.