Buna göre, ons altın ons başına 1.916 dolar seviyesinden işlem görürken; ons altın ve bankalararası dolar kuru üzerinden hesaplanan gram altın, dolar/TL'nin 25,48 seviyesini görmesiyle 1.567 TL’ye kadar yükselerek yeni tarihi zirvesine ulaştı.

Gram altın rekor sonrası bir miktar geri çekilerek 1.544 TL seviyesinden alıcılarıyla buluşuyor.

Ons altın ise cuma günü son üç ayın en düşük seviyesine yakın seyrediyor.

Ons altın ayrıca ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın daha fazla faiz artırımını ima etmesinin ardından doların güçlenmesiyle şubat ayından bu yana en büyük haftalık kaybını yaşamaya hazırlanıyor.

Dolar endeksi ise küresel riskten kaçınma eğiliminden destek alarak ons altını denizaşırı yatırımcılar için daha az cazip hale getiriyor.

Buna göre Fed Başkanı Powell, Kongre’deki ikinci gününde tarihi para politikası sıkılaştırma turu durma noktasına gelirken, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını bundan sonra "dikkatli bir hızda" artıracağını söyledi.

Ancak, ABD işsizlik başvuruları geçen hafta 21 ayın en yüksek seviyesinde sabit kaldı ve Fed'in agresif faiz artışları karşısında potansiyel olarak iş gücü piyasasının yumuşadığını gösterdi.

KCM Trade analisti Tim Waterer da altının yüksek faiz beklentilerinin ortasında herhangi bir ivme bulmakta zorlanabileceğini ancak son düşüşlerinden sonra bir miktar toparlanma gösterebileceğini söyledi.