Fed yetkililerinden ABD enflasyon verisi sonrası açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son aylarda çok yüksek olan enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek için çok çalıştığını söyledi.

Bostic, "İnsanlar istihdama girip çıktıklarında, bu genellikle onlar için son derece yıkıcı oluyor." dedi.

Atlanda Fed Başkanı, "Görevlerimizi iyi bir şekilde yerine getirirsek, herkes kazançlı bir istihdam ve tüm potansiyelleriyle tutarlı bir çalışma fırsatına sahip olacak." diye konuştu.

Bostic, para politikası veya ekonomik görünüm hakkında açıklamada bulunmadı.

Öte yandan Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ABD ekonomisinin bir "dönüm noktası"na ulaşırken, ABD Merkez Bankası'nın(Fed) enflasyonu düşürme mücadelesinde ilerleme kaydettiğini söyledi.

Harker, "Sadece ilerleme kaydettiğimiz enflasyonla mücadeleden bahsetmiyorum, ücretli çalışanların durumu, koronavirüs pandemisinden bu yana değişti." dedi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Temmuz enflasyonunda görülen ‘ılımlılaşmaya’ rağmen Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için yapacak işleri olduğunu söyledi.

Temmuz enflasyon rakamının beklentiler doğrultusunda geldiğini kaydeden Daly, “Zafer ilan edebileceğimiz bir veri değil. Hala yapacak çok işimiz var. Fed, enflasyonu yüzde 2’lik hedefe döndürmek konusunda kararlı” ifadesini kullandı. Daly’nin bu yıl FOMC’de oy hakkı bulunmuyor.

Daly sonraki hamlelere karar vermek için gelecek verilere bakacaklarını belirtti.