Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 2’nci ön eleme turu rövanşında Dinamo Kiev’e uzatmada 2-1 yenilerek elendi. Sarı Lacivertliler, UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turunda Çek Cumhuriyeti ekibi Slovacko ile eşleşti.

Dinamo Kiev'in ilk golü sonrası bazı Fenerbahçe taraftarları "Vladimir Putin" tezahüratı yaptı.

Fenerbahçe Kulübü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda sahamızda oynanan Dynamo Kyiv maçında, rakip takımın golünden sonra tribünlerin bir bölümünden duyulan; kulübümüzü temsil etmeyen, kulübümüzün kurumsal duruşunu hiçbir şekilde yansıtmayan bir söyleme karşı bu açıklamayı yapıyoruz...

"Tüm resmi mecralarımız aracılığı ile dile getirdiğimiz mesajımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz: Savaş; yüreklilik değil, korkaklıktır! #SavaşaHayır...

"Dünkü maçın 58. dakikasında rakip takımın bazı oyuncularının, özellikle geçmişte ülkemizde bir takımda forma giyen yedek kalecilerinin gol sonrası sergilemiş olduğu abartılı hareketler, tribünlerin bir bölümünün galeyana gelmesine ve 120 dakika süren maç içerisinde sadece 20 saniye süren bir reaksiyona sebebiyet vermiştir.

"Sebebi her ne olursa olsun tribünlerimizin bir bölümünden yükselen reaksiyonu Fenerbahçe Spor Kulübü olarak kesinlikle kabul etmiyoruz.

"Kulübümüzün duruşunu ve değerlerini asla temsil etmeyen bu söylemin, tüm taraftarımıza mal edilmesi ve kulübümüze sorumluluk atfedilmesi de adil ve hakkaniyetli bir yaklaşım değildir..."

UEFA, Fenerbahçe taraftarlarının uygunsuz davranışta bulunduğu iddiası nedeniyle Disiplin Yönetmeliği'nin 31. maddesi gereğince soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İncelemeyi gerçekleştirmek üzere bir disiplin müfettişi atandı ve konuyla ilgili ilerleyen zamanlarda bilgi verileceği belirtildi.

Bir zamanlar Türkiye'de Galatasaray ve Beşiktaş'ı da çalıştıran Dinamo Kiev Teknik Direktörü Mircea Lucescu "Böylesi tezahüratlar beklemezdim, yazık" dedi. Tecrübeli teknik adam basın toplantısına da çıkmadı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Fenerbahçe taraftarlarından, ülkemizi bombalayan Rus katil ve saldırgan lehine destek sözlerini duymak çok üzücüdür" dedi. (BBC TÜRKÇE)