Senato'nun ardından Ulusal Meclis'ten de geçen tasarıya hem Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un merkezdeki Rönesans Partisi, hem de Marine Le Pen'in lideri olduğu aşırı sağcı parti Ulusal Cephe destek verdi.

Sol partiler ise Macron'u, aşırı sağa taviz vermekle suçladı. Sağlık Bakanı Aurélien Rousseau, istifa edeceğini açıkladı. İnsan hakları kuruluşları düzenlemeyi, "Fransa'da onlarca yıldır görülen en geri göç yasası" olarak nitelendirerek eleştirdi.

Yasa tasarısının önceki versiyonları, aşırı sol ve aşırı sağ partilerin farklı itirazları nedeniyle Parlamento'dan geçmemişti. Buna yanıt olarak hükümet, bazı hükümleri daha da sertleştirerek yeniden milletvekillerinin önüne getirdi.

Macron'un onayı sonrası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek düzenlemeyle göçmenlerin aile fertlerini Fransa'ya getirmeleri zorlaştırılıyor, sosyal yardımlara erişimleri de geciktiriliyor.

Diğer bazı hükümler ise şöyle;

Gazze Sağlık Bakanlığı: El Magazi mülteci kampına yönelik İsrail saldırısında 70 kişi öldü Gazze Sağlık Bakanlığı: El Magazi mülteci kampına yönelik İsrail saldırısında 70 kişi öldü
  • Yabancılara kira desteği ve aile yardımları, bazı çalışma şartına bağlanacak
  • Çalışan yabancılar Fransa'ya geldikten 3 ay sonra, çalışmayanlar ise 5 yıl sonra kira desteğinden faydalanabilecek
  • Bir işi olan yabancılar ülkeye geldikten 30 ay sonra, işi olmayanlar ise 5 yıl sonra aile yardımlarına erişebilecek
  • Güvenlik güçlerine karşı suç işleyen çifte vatandaşlar, Fransız vatandaşlığından çıkarılabilecek
  • Fransa'da doğan yabancı ailelerin çocuklarının Fransız vatandaşlığını 16-18 yaşları arasında talep etmeleri ve vatandaş; olmaları için daha önce suç işlememiş olmaları gerekecek
  • Aile birleşimi koşulları zorlaştırılacak
  • Eğitim için Fransa'ya gelen yabancı öğrencilerden depozito alınacak. Böylece gerektiğinde Fransa'dan uzaklaştırma kararı alındığında öğrencinin geri dönüş masraflarının karşılanması hedefleniyor.
Getty Images

KAYNAK,GETTY IMAGES

Fransız haber ajansı AFP'ye göre Macron, Ulusal Meclis'teki oylama öncesi Rönesans Partisi milletvekillerine, tasarının yeniden Parlamento'ya sunulacağını söyledi. Macron bu kararına gerekçe olarak, "zafer için Ulusal Cephe'ye borçlu olmak istememesini" gösterdi.

Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen tasarının son halini memnuniyetle karşıladıklarını, ideolojik bir zafer kazandıklarını söyledi.

Merkez sağdaki muhafazakar Cumhuriyetçi Parti'nin lideri Eric Ciotti, "Bu bizim tasarımız" derken, Komünist Parti lideri Fabien Roussel "Doğrudan Ulusal Cephe'nin göç karşıtı broşürlerinden ilham alan bu tasarıyla, Cumhuriyet tarihinde ve onun temel değerlerinde bir değişimle karşı karşıyayız" diye konuştu.

Sosyalist Parti lideri Olivier Faure ise “Tarih, inandıklarına ihanet edenleri hatırlayacak” ifadelerini kullandı.

Macron'un Rönesans Partisi, Fransa'da geçen yıl yapılan genel seçimde Parlamento'da çoğunluğu kaybetmişti. Bu nedenle Fransa'da hükümet sık sık Parlamento'dan istediği kararları geçirmekte zorlanıyor.

Fransa'daki oylama, Blok’un 27 üye ülkesindeki sığınma sisteminde reform yapılmasını öngören AB anlaşmasından saatler önce yapıldı.

AB hükümetleri ve Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından kabul edilen yeni anlaşma, sınırda gözaltı merkezleri oluşturulmasını ve reddedilen sığınmacıların daha hızlı sınır dışı edilmesine olanak sağlanmasını içeriyor.

​Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola tarafından alkışlanan yeni sistem sığınmacıların, en fazla sayıda sığınmacıyı ağırlayan Avrupa’nın güneyindeki ülkelerden başka ülkelere yerleştirilmesine olanak tanıyor.

Anlaşmanın Parlamento ve üye devletler tarafından resmi olarak onaylanması gerekiyor.

Editör: Mehmet Taisi Guzel