Adalet Bakanlığı'nın Google'a karşı açtığı antitröst davasında yeni ortaya çıkan mahkeme belgelerine göre Alphabet Inc. 2022 yılında Apple Inc. şirketine Google'ın Safari tarayıcısında varsayılan arama motoru olması için 20 milyar dolar ödedi.

Apple, iPad’e 14 yıldır beklenen uygulamayı getiriyor! Apple, iPad’e 14 yıldır beklenen uygulamayı getiriyor!

İki teknoloji devi arasındaki anlaşma, antitröst uygulayıcılarının Google'ın çevrimiçi arama ve ilgili reklam pazarını yasa dışı bir şekilde tekelleştirdiğini iddia ettiği dönüm noktası niteliğindeki davanın merkezinde yer aldı.

Öte yandan Adalet Bakanlığı ve Google, bugün ve yarın dava için kapanış görüşlerini sunacak. Geçtiğimiz sonbaharda görülen davada Apple yöneticileri de Google'ın bir rakam belirtmeksizin "milyarlarca" ödeme yaptığını ifade etmişti. Daha sonra bir Google tanığı Google'ın arama reklamlarından elde ettiği gelirin %36'sını Apple'a ödediğini açıkladı.

Apple ise ilk olarak 2002 yılında Safari tarayıcısında Google'ı ücretsiz olarak kullanmayı kabul etti. Ancak şirketler daha sonra arama reklamlarından elde edilen geliri paylaşmaya karar verdi. Savcılar, Mayıs 2021 itibarıyla bu durumun Google'ın Apple'a varsayılan statüsü için ayda 1 milyar dolardan fazla ödeme yapması anlamına geldiğini söyledi.

Rakip arama motoru Bing'i işleten Microsoft Corp. ise defalarca Apple'ı Google ile olan ilişkisinden uzaklaştırmaya çalıştı. Mahkeme belgelerine göre şirket, Bing'i Safari'de varsayılan yapmak için reklam gelirlerinin %90'ını Apple ile paylaşmayı teklif etti ancak bu rakam henüz kamuoyuyla paylaşılmadı.