Akdeniz İhracatçı Birlikleri'ne (AKİB) bağlı Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB), Cuma günü Londra’da, Birlesik Krallık’ta yerleşik ithalatçılar-ihracatçılar, toptancılar, süpermarket zincirleri ve sektörde faaliyet gösteren kuruluşlarla bir araya gelerek, yeni ilişkiler geliştirdi.

AHBİB Başkanı Veysel Memiş’in ev sahipliğinde,  E&E Consultancy tarafından Cuma günü Londra kent merkezinde, DoubleTree by Hilton Kensington’da gerçekleşen bir günlük B2B etkinliğine, Türkiye’nin Londra Ticaret Başmüşaviri Devlet Selim Paslı, Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkanı (ATMB) Vehbi Keleş ve sektör temsilcileri katıldı.

Türkiye Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği etkinliğe, Akdeniz bölgesinden 18 firmayı temsilen 33 kişi katıldı. Yapılan görüşmelerde, sektör temsilcileri potansiyel alıcı muhataplarıyla buluşarak, Birleşik Krallık pazarındaki pazar paylarını artıracak temaslar gerçekleştirdi.

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Başkanı Veysel Memiş, Türkiye’nin ihracatında önemli bir paya sahip olan Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları ile Birlesik Krallık’ta kendilerine daha fazla yer açma amaçlı bir etkinlik gerçekleştirildiğini kaydetti.

Londra Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Devlet Selim Paslı, etkinlik boyunca firma yetkililerinin sektördeki muhatapları ile doğrudan temas kurma imkanı bulduklarını kaydetti.

ATMB Başkanı Vehbi Keleş de firma temsilcileri ile gerçekleştirdiği temaslarda, Birleşik Krallık’ta Türk ürünlerini daha fazla yer alabilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda tecrübelerini paylaştı.

B2B etkinliğinin organizasyonunu üstlenen E&E Consultancy CEO’su Emre İpekli, AHBİB’in İngiltere’de bu ilk etkinliği olduğunu belirterek, Türkiye’nin hububat ve bakliyat çeşitliliğinin bu ülke pazarında daha fazla yer alabilmesi için benzeri girişimlerin artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Editör: Mehmet Taisi Guzel