Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası önderliğinde, küresel ekonomik büyümenin zayıf, belirsizliklerin yüksek kalmaya devam ettiği bir dönemde, küresel finans liderleri bir araya gelecek.

İkinci Dünya Savaşı sonrası yeniden şekillenen dünya ekonomisinde ABD'nin önderliğinde kurulan ve "Bretton Woods ikizleri" olarak adlandırılan IMF ve Dünya Bankası, her sene düzenledikleri yıllık toplantılarını 9-15 Ekim'de Fas'ın Marakeş kentinde gerçekleştirecek.

Eylül ayı başında 3 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 7 büyüklüğündeki depremin vurduğu Marakeş'te gerçekleştirilecek toplantılar, 190 üye ülkeden maliye bakanları, merkez bankası başkanları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile akademisyenleri buluşturacak.

Toplantılarda, Kovid-19 salgınının devam eden etkileri, Rusya-Ukrayna savaşının küresel ekonomide neden olduğu sonuçlar, iklim değişikliğinin artan etkileri, yükselen borç seviyeleri ve yoksul ülkelerin borçlarının hafifletilmesi gibi konular masaya yatırılacak.

Depremden sadece haftalar sonra Marakeş'te yapılacak toplantılarla uluslararası topluma "dayanışma" ve "karşılaşılan zorlukların üstesinden gelmede kararlı olma" mesajı verilecek.

Yıllık toplantılar 50 yılın ardından ilk kez bir Afrika ülkesinde yapılacak

Bu yılki teması "Küresel Eylem, Küresel Etki" olan yıllık toplantılar, 1973'teki Nairobi toplantısından bu yana ilk kez bir Afrika ülkesinde gerçekleştirilecek.

İki kurum tarafından Genel Kurul, Kalkınma Komitesi ve Uluslararası Para ve Finans Komitesi toplantılarının yanı sıra uluslararası kalkınmaya, küresel ekonomiye ve finansal piyasalara odaklanan birçok bölgesel brifing, basın toplantısı ile forum düzenlenecek.

Küresel ekonominin zayıfladığı ve belirsizliklerin yüksek kalmaya devam ettiği bir dönemde gerçekleştirilecek toplantılarda, küresel ekonomik görünüm, küresel finansal istikrar, yoksulluğun ortadan kaldırılması, kapsayıcı ekonomik büyüme ve iklim değişikliği gibi konular ele alınacak.

İklim finansmanı ve yüksek borç seviyeleri gibi konular gündemde

Fas Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, 14 bini aşkın kişinin katılması beklenen toplantılarda, küresel ekonominin karşısındaki zorluklar ile finansman politikalar masaya yatırılacak. Küresel ekonominin yanı sıra Afrika ekonomilerinin karşı karşıya olduğu zorluklar da toplantıların odak noktalarından biri olacak.

Finansal ve dijital katılım, sürdürülebilir kalkınma, uluslararası finans kurumlarına yönelik reformlar, girişimcilik ve inovasyon gibi konular toplantıların öne çıkan başlıkları arasında yer alacak.

İklim finansmanı ve yüksek borç seviyeleri de ele alınması beklenen öncelikli başlıklar arasında bulunurken, Kovid-19 salgını, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı, iklim felaketleri, hayat pahalılığı krizi ve siyasi istikrarsızlar gibi art arda şoklara maruz kalan dünya ekonomisinde son birkaç nesilde elde edilen kazanımları tehlikeye atabilecek jeoekonomik ayrışma riski de gündeme gelecek.

Toyota, ABD’de 1,8 milyondan fazla aracını geri çağırdı Toyota, ABD’de 1,8 milyondan fazla aracını geri çağırdı

İklim değişikliğiyle mücadele, gıda güvensizliği ve salgınlara karşı hazırlıkların artırılması gibi ortak çıkar alanlarını geliştirmeye yönelik ortak çabalar ve küresel iş birliği fırsatlarının da değerlendirilmesi beklenen toplantılarda, son dönemde yaşanan krizlerin ülkelerin ekonomilerine etkisine karşı yapısal reformlara olan ihtiyaç da ele alınacak.

Ayrıca, dünyanın iki büyük ekonomisi ABD ile Çin arasındaki ticaret ve teknoloji alanlarında yaşanan gerilimlerin yansımaları da izlenecek. Yapay zeka ve Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) gibi küresel finansın geleceğini etkileyecek konularda da forumlar düzenlenecek.

Bakan Şimşek ve TCMB Başkanı Erkan da toplantılara katılacak

Toplantılara Türkiye'yi temsilen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katılacak.

Şimşek ile birlikte toplantılara katılacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, toplantılar kapsamında, uluslararası fonlar ve yatırım bankalarıyla bir araya gelecek.

Erkan'ın Marakeş'te, dünyanın en büyük portföy yönetim şirketi Blackrock'ın yanı sıra JPMorgan ve Deutsche Bank yöneticileriyle toplantılar yapması planlanıyor.