Haberler - Dünya
Abone Ol
İngiliz kurtarma ekipleri dönüyor: Deprem ekipleri su takıyla karşılandı
İngiltere'den depremlerin ilk günlerinde Türkiye'ye gelen ve dinlenmeden enkazda arama-kurtarma yapan İngiliz ekipler, kademeli olarak ülkelerine dönüyorlar. Dün ülkesine dönen İngiliz ekibinin uçağı, havalimanında havacılık usulüyle selamlanarak uçağa su takı töreni yapıldı.

SOZCU.COM.TR
Yayınlanma: 15:01 - 16 Şubat 2023


İngiliz kurtarma ekipleri dönüyor: Deprem ekipleri su takıyla karşılandı

İngiltere’ye dün dönen Birleşik Krallık Uluslararası Arama ve Kurtarma Ekibi’nin (UK ISAR) bulunduğu uçak havalimanında havacılık selamıyla karşılandı ve uçağa su takı töreni yapıldı.

UK ISAR görüntüyle birlikte, “UK ISAR Ekibi sağ salim vardı. Hepimiz her biriniz ve hepinizle gurur duyuyoruz” mesajını paylaştı.

Sağlık ekibinden Malcolm Russell ise, “Türkiye’de geçirdiğimiz anlar, Türkiye ve Suriye halkı için düşüncelerimiz gibi her zaman bizimle kalacak” mesajını paylaştı. Ekipten Deborah Swann ise deneyimlerini ifade edecek kelimeleri bulamadığını söyledi.

SU TAKI SELAMLAMASI

Bu selamlama karşılamasında, pistin iki yanına park etmiş iki itfaiye aracı, ortalarından ilerleyen bir uçağın üzerinden suyla dev bir kavis oluşturmak için karşılıklı birbirine doğru tazyikli su püskürtür.

Su takı olarak adlandırılan bu selamlama, örneğin Olimpiyat takımının eve dönmesi gibi özel uçuşlar için yapılan bir havacılık geleneğidir. (SÖZCÜ)