İngiliz The Times gazetesinin haberinde bazı üst düzey hükümet yetkilileri de uygunsuz davranışlara ilişin kanıtların aleyhlerine kullanılabileceği kaygısı taşıdığının altı çizildi.

Haberdeki iddialar özellikle APPG olarak bilinen ve belirli konularda kampanyalar yürüten Avam ve Lordlar Kamarası'ndaki temsilcilerin yer aldığı partiler arası grupları kapsıyor. Toplantılarında, raporlarında ve etkinliklerinde parlamentoların imkanlarını kullanabilen, ancak komiteler gibi resmi pozisyonu bulunmayan 700 kadar APPG bulunuyor.

Bunların 130'undan fazlasının belirli ülkelere odaklandığını ve tüm masraflarının karşılandığı grup gezileri düzenlediğini belirten gazete, bu gezilerin milletvekillerinin yurt dışındaki davranışlarına ilişkin korkunç iddiaların odağı haline geldiğini belirtti.

İddialarda neler deniyor?

The Times gazetesinin edindiği bilgilere göre, APPG üyelerinin otoriter yönetimin hakim olduğu bir ülkeye yaptığı ziyarette milletvekillerinin odalarında seks işçilerinin kendilerini beklediği anlaşıldı; ancak bu milletvekillerinin durumu önceden bildiklerine ya da hizmetlerinden yararlandıklarına dair bir iddia bulunmuyor.

İngiltere'nin müttefiki ülkelerden birine yapılan bir ziyarette ise bir milletvekilinin, turun düzenlenmesine yardımcı olan genç kadın stajyerlere defalarca uygunsuz teklifte bulunduğu ve bu nedenle tepki aldığı ifade edildi.

Gazeteye konuşan başka bir kaynak ise otoriter ülkeleri ziyaret eden milletvekillerinin, bu ülke vatandaşlarına liderlerinin "uluslararası dostları olan bir devlet adamı" olduğu mesajını vermek üzere kullanıldıklarından şikayet etti.

Politico gazetesinin bu ay yaptığı bir araştırma ise APPG gezileriyle ilgili olarak milletvekillerinin görevi suistimalleriyle ilgili bir dizi iddiayı ortaya çıkardı.

İddiaya göre; eski bir Muhafazakar partili milletvekili Güneydoğu Asya'da bir ülkeyi ziyareti sırasında "en yakın genelevin nerede olduğunu" sorduğu ve eski bir bakanın da "kadınlara olan ilgisini" sürdürmek için resmi bir ziyaretten sonra ülkede kalmaya devam ettiği bildirildi.

Aynı soruşturmada İşçi Partili bir milletvekilinin "Rus kızlarına" düşkün olduğu, bazı başka milletvekillerinin de çeşitli ülkelerde genç erkek ve kadınların seks için "tedarik edildiği" partilere katıldığını iddia edildi.

Bir başka iddiada ise bir Avrupa ülkesinde üç milletvekilinin İngiliz büyükelçiliğinin sabah düzenlediği etkinliğe "bir gece önce aşırı içki içtikleri" için katılamadıkları aktarıldı.

Şantaj tehlikesi

The Times gazetesine iddiaları değerlendiren üst düzey bir hükümet kaynağı "Kötü davranışların şaşırtıcı olduğunu belirtti ve "Düşman bir devlet şanslıysa fotoğraf çekebilir ve tam olarak ne olduğunu bildiklerinden emin olurlar. Ve sonra da bundan bir şeyler elde edebilirler." diyerek şantaj tehlikesine dikkat çekti.

Avam Kamarası Standartlar Komitesi APPG'lerin sayılarının azaltılması ve etkinliklerin finansmanıyla ilgili daha şeffaf olunarak denetimin sıkılaştırılması için yeni düzenleme çağrısında bulunuyor. (EURONEWS TÜRKÇE)