LONDRA - İngiliz Türk Birliği (BTABritish Turkish Association’ın yeni dönem başkanlığına, Leicester Türk Eğitim Derneği Başkanı Murat Şükrü Acar getirildi.

Pazar günü Londra Yunus Emre Enstitüsü salonunda gerçekleşen genel kurula, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Bekir Utku AtahanLondra YEE Müdürü Dr. Mehmet Karakuş, birliği oluşturan derneklerin yöneticileri katıldı.

Kılıçlı saldırgan polisi ve sivilleri hedef aldı Kılıçlı saldırgan polisi ve sivilleri hedef aldı

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşının okunmasının ardından geçmiş dönem başkan Atilla Üstün yaptığı konuşmada, Avrupa’da yaşayan Türklerin birliğini koruyarak Türkiye’nin gelişmesine katkıda bulunmalarının önemine işaret etti.

Türkiye’nin güçlü olabilmes için ekonomisinin de güçlü olmasının gerektiğinin altını çizen Üstün, “İktisadi ve Mali kalkınmanın yanında gençlerimize yönelik çeşitli projeleri de hayata geçirmemiz lazım” dedi.

BÜYÜKELÇİ ERTAŞ MESAJ GÖNDERDİ

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ın genel kurula gönderdiği mesajı Başkonsolos Bekir Utku Atahan okudu.

Ertaş mesajında, geçmiş dönem başkanlığı yürüten Atilla Üstün’e çok teşekkür etti ve görevi devralan Murat Acar ile yeni BTA yönetimine başarılar diledi.

Ertaş mesajında, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını, ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da vatandaşlarımızla birlikte büyük gurur ve coşkuyla kutladık. Hepimizin ortak çabasıyla, Türkiye yeni yüzyılında büyük ülkeler liginde yoluna devam edecektir” dedi.

Büyükelçi Ertaş mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Derneklerimizin faaliyetlerini çeşitlendirmek suretiyle toplumumuzun farklı sektörlerdeki temsilinin güçlenmesine ve nüfuzunun artmasına katkı sunmaları da büyük önem taşımaktadır. İngiltere Türk Dernekleri Birliği'nin, bu doğrultuda atılmış değerli bir kurumsal adım olduğunu düşünüyoruz.

İngiltere Türk Dernekleri Birliği'nin yıllık toplantısının, güç birliğimizin ve dayanışmamızın daha da pekişmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Birlikte daha nice güzel çalışmalara imza atmak dileğiyle, selam ve saygılarımı yineliyorum.”

BAŞKONSOLOS ATAHAN: VATANDAŞLARIMIZIN GÜCÜ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Başkonsolos Bekir Utku Atahan yaptığı konuşmada, dernekler ile vatandaşların ortak konularda bir araya gelmeleri, birbirlerine destek vermeleri ve güç birliği içerisinde hareket etmelerinin önemini vurguladı.

“BTA bugüne kadar başarılı çalışmalara imza attı, Şubat ayında meydana gelen ve binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, binlerce insanımızın etkilendiği depremlerin hemen ardından Birleşik Krallık’da çok etkin bir yardım kampanyası yürüttü” diyen Atahan, konuşmasında şunları ifade etti:

“Bu vesileyle bir kez daha yardım faaliyetlerinde yer alan derneklerimize içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Depremden sonra yürütülen yardım faaliyetleri birlik olunduğunda nelerin başarılabileceğini gösteriyor.

Zor durumda kalan vatandaşlarımıza yardım edilmesinin, çocuklarımızın/gençlerimizin karşılaştığı sorunları için çözüm üretilmesinin, dilimizin çocuklarımıza etkin şekilde öğretilmesinin, vatandaşlarımızın yerel yönetimlerde ve parlamentoda temsilinin artırılmasının önümüzdeki dönemde yakinen ele alınmaya devam edilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Esasen BK’daki derneklerimizin ve vatandaşlarımızın bu konularda kayda değer çaba gösterdiklerini de memnuniyetle görüyoruz.”

MURAT ŞÜKRÜ ACAR HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

BTA’nın yeni dönem başkanlığına getirilen Murat Şükrü Acar, kendisine gösterilen güvenden dolayı teşekkür etti.

Acar, BTA’nin vizyon ve misyonlarına katkı sağlayacak projelerini şöyle açıkladı:

1-Birleşik Krallık’da kurduğumuz sivil toplum kuruluşu semsiyesi olarak  sahada aktif calismalarda bulunanan STK’ları bünyemize katarak büyütmek ve etkin hale getirmek

2-Birleşik Krallık’ın iç siyasetinde aktif rol alarak, burada yaşayan Türk toplumunun sorunlarını çözmek ve vatandasların hayatı kolaylaştırmak

3- Türkiyeden gelen vatandaşları ve misafirleriilk elden  kurumlarımıza yönlendirmek ve iletişim halinde tutmak

4- Türkiye ve İngiltere deki iş insanları ile bağlantılı halde olup, projeler geliştirmek

5- Yeni kurulan derneklere bilgi ve birikim desteği sağlamak

6- Bulunduğumuz bölgelerdeki diğer toplumlarla köprü kuracak organizasyonlarla bağlarımızı geliştirmek ve ülke tanıtımına katkı sağlamak

7-İngiltere’de yaşayan Turk toplumunun kultur, dil, din ve geleneklerini yaşatmak,100. yılını kutladığımız cumhuriyetimizin değerlerini gelecek nesillere aktarmak.

8-İnsani yaşat ki devllet yaşasın şiarıyla çalışmak ve en önemlisi Türk diyasporasını canlı tutmak

Bu hedeflere ulaşmak için hep birlikte çalışarak kuruluşumuzu Allah’ın izniyle daha da ileriye taşıyacağımıza inancım tam.”

Genel Kurul programının sunumunu Elif Nas üstlenirken, toplantı sonrası Hamza Öztaş hoca, Filistin için dua etti.

Editör: Mehmet Taisi Guzel