Kraliyet tarafından yapılan açıklamaya göre altı yeni açık deniz rüzgar enerjisi kira sözleşmesi nedeniyle kraliyet için büyük bir kâr temin edildiği belirtildi.

Buckingham Sarayı sözcüsü açıklamasında kralın, kraliyet payını finanse eden bu kârın yüzdesinin uygun bir oranda düşürülmesi ve kalan payın daha geniş bir kamu yararına yönlendirilmesi arzusunu başbakan ve maliye bakanına ilettiğini aktardı.

Yönlendirilecek fonun ne kadar olduğu henüz bilinmiyor. 

Kral 3. Charles, Noel mesajında hayat pahalılığı krizine dikkat çekerek pek çok kişinin mali zorluklarla karşı karşıya olduğu bir dönemden geçildiğinin altını çizmişti.

İngiltere'nin eski başbakanlarından Tony Blair'in İşçi Partisi hükümeti tarafından 2004 yılında parlamentoda kabul edilen bir kanun, rüzgar ve dalga enerjisinden işletme payı toplama hakkını da krala veriyor.

Kraliyet Hanedanının kamu finansmanı kraliyet mülkiyetinden elde edilen kârların %25'ine dayanıyor. Çok eski arazi ve emlak portföyünden oluşan kraliyet mülkü hükümdarın "taç hakkı" olarak kabul ediliyor, ancak onların özel mülkiyetini teşkil etmiyor.

Bağımsız olarak ve bir ticari işletme şeklinde yönetilen kraliyet mülkiyetinin kârı doğrudan hazineye gidiyor. Ancak bu kârlar, kraliyet ailesine ödenecek kamu finansmanı için bir ölçüt olarak kullanılıyor.

Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre Kraliyet mülkünün kârı içinde bulunulan mali yılda 43,4 milyon sterlin artarak 312,7 milyon sterline yükseldi. Deniz yatağı portföyünün değeri de 5 milyar sterline ulaştı. (EURONEWS TürKÇE)