Goldman Sachs ve Nomura, enflasyonun beklenmedik bir şekilde düşmesi ve yatırımcıların perşembe günü İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) faiz artırımına yönelik beklentilerden geri adım atmasının ardından İngiltere'de faiz oranlarının muhtemelen zirveye ulaştığını söyledi.

Goldman ekonomistleri Ibrahim Quadri ve Sven Jari Stehn, ağustos ayında ülkede yıllık enflasyonun yüzde 6,7'ye düşmesinin "aşağı yönde anlamlı bir sürpriz" olduğunu belirtti.

Nomura Kıdemli Uzmanı George Buckley de görüşünü tersine çeviren bir not yayımladı.

Buckley, çarşamba günü yayımladığı notta, "İngiltere enflasyon verileri bu sabah keskin bir şekilde düştü ve zayıf hizmet sektörü ivmesi itici güç oldu. Geçtiğimiz ay neredeyse tamamen zayıflayan ekonomik verilerle birlikte, BOE kararına ilişkin görüşümüzü değiştirmeye karar verdik ve şimdi oranlarda değişiklik beklemiyoruz." dedi.

İngiltere'de enflasyon ağustosta sürpriz yaptı

İngiltere'de enflasyon ağustos ayında hız keserek yüzde 6,7 düzeyinde gerçekleşti.

Bir önceki ayda TÜFE yıllık bazda yüzde 6,8 artış göstermişti.

Ülkede, TÜFE ağustosta aylık bazda ise yüzde 0,3 artış kaydetti.

Enerji, gıda ve tütün ürünlerinin hariç tutulduğu çekirdek enflasyon ise ağustosta yıllık bazda yüzde 6,2 olarak açıklandı. Çekirdek enflasyon bir önceki ayda yıllıkta yüzde 6,9 düzeyinde idi.

Ülkede gıda ve alkolsüz içecek fiyatları ağustos ayında yıllık bazda yüzde 13,6 yükseliş kaydetti. Gıda fiyatlarındaki artış bir önceki ayda yüzde 14,9 düzeyinde gerçekleşmişti.