Halifax Konut Endeksi verilerine göre ülkede bir evin ortalama fiyatı ekimde 281 bin 974 sterlin oldu. Bu rakam eylül ayına göre 3 bin sterlinlik artışa işaret etti.

İngiltere'de ortalama konut fiyatı ekimde yıllık bazda ise yüzde 3,2 azaldı.

Konut fiyatları tüm şehir ve bölgelerde de yıllık bazda gerileme gösterdi.

En fazla azalış yüzde 6 ile Güney Doğu İngiltere'de kaydedildi.

İskoçya ise yıllık bazda yüzde 0,2 düşüşle fiyatların en dirençli kaldığı yer oldu.

Yıllık bazdaki yüzde 4,6'lık azalışa rağmen Londra ise 524 bin 57 sterlinle "ortalama konut fiyatının en yüksek olduğu şehir" unvanını korudu.

Halifax Mortgage Direktörü Kim Kinnaird, konut satıcılarının temkinli bir yaklaşım sergilediğini, bunun da arzda daralmaya yol açtığını belirtti.

Bu durumun kısa vadede konut fiyatlarını artırdığına işaret eden Kinnaird, "Aslında konut fiyatlarındaki artışta talepten ziyade düşük arz etkili oldu, talep genel olarak hala düşük seyrediyor. Maaşlardaki zamlarla insanların gelirleri artarken yüksek faiz oranları ve diğer ekonomik baskılar alıcılar için zorluk oluşturmaya devam ediyor. Piyasalarda İngiltere Merkez Bankasının kısa vadede faiz oranlarında azaltıma gitmeyeceği beklentisini düşündüğümüzde, konut fiyatlarının düşmeye devam edeceğini ve ancak 2025'te yeniden artış eğilimine gireceğini öngörüyoruz." ifadesini kullandı.

Borsa haftaya yükselişle başladı Borsa haftaya yükselişle başladı