ULUSAL Otoyol Kurumu’nun verilerine göre, 19 Haziran’a kadar olan bir yıllık sürede, 872 ters yönde ilerleyen araç olayı tespit edildi.
Bir önceki yılda 770 benzer olay tespit edilirken, son veriler haftada ortalama 16 aracın otobanlarda ters yöne girdiğini gösteriyor. Bilgi edinme yasası uyarınca elde edilen veriler, Ulusal Otoyol Kurumu’nun bölgesel operasyon merkezlerinde elde edilen kayıtlara dayanıyor. Ters yöne giren araçların yol açtığı kazalarda en vahim vaka, 15 yaşındaki bir erkek çocuğunun, Haziran 2022’de çalıntı bir minibüsle otobana ters yönden girip, 3 kişinin ölümüne yol açmasıyla yaşanmıştı. Geçen yıl ekimde de sarhoş bir kadın sürücü, M5 otobanına ters yönden girip 4 aracın karıştığı bir kazaya yol açmıştı. Ulusal Otoyol Kurumu’nun Yol Güvenliği Müdürü Sheena Hague “Güvenlik başlıca önceliğimiz ve Trafik yetkililerimiz her yıl, çarpışmalar, arızalar ve yol üzerindeki yabancı maddeler gibi yüzbinlerce vakaya çağırılıyor. Ters yöne giren araç sayısı görece az olsa da, bunu yapan her bir sürücüyü ciddiye alıyor ve işaretlerle uyarmaya çalışıyoruz” dedi. Ters yöne giren araç tespit eden sürücülere, güvenli olduğu anda polisi aramaları ya da otoyol kenarlarında yer alan acil durum telefonlarını kullanmaları tavsiye ediliyor.

İngiltere’de ters yönden giren araçlarda ‘korkutucu’ artış

SAYININ ARTMASI KORKUTUYOR

Otomotiv Kurumu AA’in Başkanı Edmund King de “Otobanlarda ters yöne giren araç sayısındaki artış korkutucu ve ölümcül olabilir. Çeşitli vakaların sorumlusu hiçbir bahanesi olmayan sarhoş sürücüler” diye konuştu. Genelde yan yollardan otobanlara doğru yönden katılım için tasarım yapıldığını aktaran King “Ama bazen sürücüler düşünmeden navigasyon sistemlerini kullanıyor” diye de ekledi. Bir diğer otomotiv kurumu RAC Vakfı’nın Müdürü Steve Gooding de “Birçok sürücünün kâbusu, otobanda karşı yoldan gelebilecek bir araç. Ancak otoban mühendislerinin tüm çabalarına karşın, sayının artması daha yapacak çok iş olduğunu gösteriyor” dedi.

Editör: Mehmet Taisi Guzel