Biden'a göre Gazze'nin güneyindeki Rafah kentine sığınan çok sayıda Filistinli de, İsrail'in planladığı Hamas'a yönelik saldırı öncesi şehirden ayrılabilecek.

Biden, mülakat öncesi dün New York'ta yaptığı açıklamada, ateşkesin Ramazan ayının başlamasıyla birlikte Pazartesi günü yürürlüğe girebileceğini söyledi.

Biden'ın açıklaması öncesi, Katar’daki ateşkes görüşmelerinde İsrail ve Hamas yetkililerinin anlaşmaya yakın oldukları bildirilmişti.

İsrail ve Hamas yetkilileri Katar’da arabulucularla ayrı ayrı görüşerek müzakereler yürütüyor.

Biden, ulusal güvenlik danışmanının kendisine, İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasını da içeren ateşkes anlaşmasına varılmasına yaklaşıldığını söylediğini açıkladı.

Biden, New York'ta gazetecilerin sorusu üzerine, "Ulusal güvenlik danışmanım söyledi. Anlaşmaya yakınız. Ama henüz işimiz bitmedi. Umudum Pazartesi gününe kadar anlaşmaya varılması” dedi.

Al Jazeera'ya konuşan kaynaklar ise 400 Filistinli mahkum ile birlikte 40 kadın, çocuk ve yaşlı rehinenin serbest bırakılmasının masada olduğunu söyledi.

ABD

KAYNAK,GETTY IMAGES

Filistin yanlısı göstericiler Pazartesi günü Biden'ın katılacağı televizyon programının binasında protesto düzenledi, 'Yahudilerden Biden'a: Soykırımı silahlandırmayı bırak' yazılı pankart açtı

İsrail ve Hamas'tan karşılıklı suçlamalar

İsrail ve Hamas bugüne kadar ateşkes anlaşmasına varılamamasından birbirlerini sorumlu tutuyor.

Hamas, elindeki rehinelerin Filistinli mahkumlarla takas edilmesi ve Gazze'nin yeniden inşası da dahil olmak üzere bir dizi talep içeren ateşkes planını Şubat başında iletmişti.

Hamas ayrıca, İsrail güçlerinin Gazze'den tamamen geri çekilmesini ve 45'er günlük 3 ateşkes döneminin ardından savaşın sona ermesini önermişti.

Teklif, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından reddedilmişti.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed es-Sani ile görüştükten sonra konuşan Hamas lideri İsmail Haniye, savaşın sona erdirilmesine yönelik çabalarda bulunduklarını söyledi ve İsrail’i Gazzeliler kuşatma altında ölürken ayak diremekle suçladı. Haniye, "Düşmanın müzakereleri, suçlarına kılıf olarak kullanmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Netanyahu ise İsrail'in anlaşmaya hazır olduğunu, "başka bir gezegenden" olarak tanımladığı taleplerden vazgeçip vazgeçmemesinin Hamas’a kaldığını söyledi. ABD merkezli Fox News’a konuşan Netanyahu, "Açıkçası, eğer olursa anlaşmaya varmayı isteriz. Bu Hamas’a kalmış. Artık gerçekten onların kararı" dedi ve ekledi:

"Gerçekliğe inmeleri gerekiyor."

Es-Sani'nin ofisi, Katar Emiri ve Hamas liderinin, Katar'ın “Gazze Şeridi’nde acil ve kalıcı bir anlaşmaya aracılık etme" çabalarını görüştüklerini duyurdu.

Reuters'a konuşan bir kaynak, daha önce İsrailli bir heyetin, müzakerelerde görev almak için operasyon merkezi oluşturmak üzere Katar'a gittiğini bildirdi.

Merkez, Hamas'ın rehin olarak serbest bırakılmasını istediği Filistinlileri onay sürecine tabi tutmakla da görevli.

İsrail, Hamas ortadan kaldırılıncaya kadar savaşın sona ermeyeceğini dile getirmeye devam ediyor. Hamas ise savaşı sona erdirecek bir anlaşmaya varmadan rehineleri serbest bırakmayacağını söylüyor.

Netanyahu, "Gazze'nin güneyindeki Refah'a karadan müdahale, mutlak zafer için gerekli" demişti.

İsrail'de Başbakanlık dün, ordunun, sivillerin Gazze'nin güneyindeki Refah kentinden tahliyesine yönelik planını savaş kabinesine sunduğunu açıklamıştı. Planın detayları henüz bilinmiyor.

Üst düzey Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri ise Pazartesi günü Reuters'e yaptığı açıklamada, varılacak bir ateşkes anlaşmasının "saldırılara son verilmesini, askerlerin geri çekilmesini, yerinden edilmiş kişilerin geri dönmesini, yardım ile barınma ekipmanlarının (Gazze’ye) girişini ve yeniden inşayı” içermesi gerektiğini söyledi.

İsrail, yakında bir ateşkes anlaşmasına varması ve Gazze’nin kuzeyindeki İsrail saldırılarından kaçanların da sığındığı Refah’a kara harekatı planından vazgeçmesi konusunda müttefiki ABD'nin baskısı altında.

Netanyahu ise Refah'a saldırı planının hâlâ geçerli olduğunu söylüyor.

Washington karşı çıksa bile İsrail'in Refah’a karadan müdahale edip etmeyeceği sorulduğunda Netanyahu, “Refah'a gireceğiz. Kararlarımızı kendimiz veririz, ama sivillerin tahliyesi fikrini de göz önünde bulundurarak gireceğiz” dedi.

Hindistan'da dünyanın en büyük seçimi başladı... 6 hafta sürecek Hindistan'da dünyanın en büyük seçimi başladı... 6 hafta sürecek

7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'de düzenlediği saldırılarda yaklaşık 1200 kişi hayatını kaybetti, 253 kişi rehin alındı. Rehinelerde bazıları daha sonra serbest bırakıldı.

2006'dan bu yana Hamas'ın kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı ise İsrail'in 7 Ekim'den bu yana bölgede düzenlediği saldırılarda en az 29 bin 782 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Bakanlık, saldırılarda sadece Pazar günü 90 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.