Özel raportörler ve bağımsız uzmanlar tarafından hazırlanan raporda "İsrail ve İran arasındaki misilleme amaçlı askeri saldırılar yaşam hakkını ihlal etmektedir ve derhal durdurulmalıdır" denildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

Uzmanlar, "Tüm ülkelerin, terörle mücadele de dahil olmak üzere, yurtdışındaki askeri operasyonlarda bireyleri keyfi olarak yaşam haklarından mahrum bırakmaları yasaktır" dedi.

Raporda "Yabancı topraklarda yapılan öldürme eylemleri uluslararası hukuk kapsamında izin verilmediği sürece keyfidir" denildi.

Uzmanlar İsrail'in 1 Nisan'da meşru müdafaada bulunmuş gibi görünmediğini zira İran'ın İsrail'e doğrudan "silahlı saldırıda" bulunduğuna ya da saldırmak üzere devlet dışı silahlı gruplar gönderdiğine dair hiçbir kanıt sunmadığını söyledi.Uzmanlar, İsrail'in saldırı için herhangi bir yasal gerekçe sunmadığını ya da Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. Maddesi'nin gerektirdiği şekilde Güvenlik Konseyi'ne bildirmediğini kaydetti.

ABD'de başlayıp dünyaya yayılan öğrenci protestolarının yeni merkezi Avrupa ABD'de başlayıp dünyaya yayılan öğrenci protestolarının yeni merkezi Avrupa

Uzmanlar, "İsrail'in saldırısı sonuç olarak Şart'ın 2(4) Maddesi uyarınca başka bir devlete karşı silahlı güç kullanma yasağını ihlal etmiştir" dedi.

Tahran, Suriye'nin başkentindeki diplomatik binasına düzenlenen ve üst düzey askeri liderlerin ölümüne neden olan saldırıdan İsrail'i sorumlu tuttu. İsrail saldırıyı gerçekleştirdiğini ne doğruladı ne de reddetti. İsrail bu tür operasyonlar hakkında nadiren yorum yapıyor.