Menelaos Apostolou ve Chistoforos Christoforou, Batı toplumlarında giderek arttığını söyledikleri bekarlığın avantajlarını belirlemek için iki koldan çalışma yürüttü.

Çalışma 1'de için Yunanca konuşan 269 kişiden bekarlığın avantajlarına dair açık uçlu soruları yanıtlamaları istendi.

Bunun ardından geçilen Çalışma 2'de 612 katılımcı yer aldı. Katılımcılara 84 maddeden oluşan avantajlar listesi sunuldu ve bunları en önemliden önemsize doğru sıralamaları istendi.

Anket sonuçları katılımcıların en önemli gördüğü avantajı ortaya çıkardı: "Kendime daha fazla zaman ayırmak".

Oluşturulan sıralamada 2. sıraya "hedeflerime odaklanmak" seçeneği yer alırken, onu "eylemlerimi kimsenin dikte etmemesi" ifadesi izledi.

PsyPost'a konuşan Apostolou, "Bekarlık özellikle Batı toplumlarında artıyor gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

"Bunun bir nedeni, insanların bekarlığun faydalarını görmesi olabilir" diyen bilim insanı, şöyle devam etti:

Bu da beni 'Bekarlıkta faydalı olarak algıladıkları şey nedir?' sorusunu sormaya yöneltti.

Araştırmada kadın ve erkekler arasında da önemli farklılıklar görüldü. Örneğin erkekler "flört etme özgürlüğünü" bekarlığın faydası olarak değerlendirme eğilimini daha çok gösterdi.

Kadınlar arasında ise "gerginlik ve kavga olmaması" ve "hedeflerime odaklanmam" gibi seçenekler daha popülerdi.

Yaş da katılımcıların tercihleri açısından önemli rol oynuyordu.

Yaşı daha yüksek olan katılımcılar "kendime daha fazla zaman ayırmam" ve "sevmediğim şeyleri yapmak zorunda kalmamam" gibi maddeleri daha üst sıralara taşıdı.

Öte yandan, Apostolou, "Bekarlıkla ilgili çok fazla araştırma yok, bu nedenle bu olguyu anlamak için ek çalışmalara ihtiyaç var" diye ekledi:

Bu çalışma Yunanların kültürel bağlamında yürütüldü. O yüzden bazı bulguları diğer kültürel bağlamlara kolayca ithaf edilemez. (INDEPENDENT TÜRKÇE)