Birleşik Krallık’ta Perşembe günü yapılan seçimlerde, Türkiye ve KKTC kökenli 19 aday İşçi Partisi’nden Londra’nın Enfield belediyesine girdi.

Enfield Belediye Meclisine giren 19 aday şu isimlerden oluşuyor:

Hivran Dalkaya, Ahmet Hasan, Av. Bektaş Özer, Av. Mahmut Aksanoğlu, Ayten Güzel, Av. Susan Erbil, Mustafa Çetinkaya, Nesil Çalışkan, Alev Cazimoğlu, Suna Hurman, Sabri Özaydın, Eylem Yürük, Sinan Boztaş, Güney Doğan, Elif Erbil, Güneş Akbulut, Ergin Erbil, Esin Güneş ve Ahmet Öykener.

İŞÇİ PARTİSİ ENFİELD’DA KAN KAYBETTİ

İki yıldır Enfield belediye başkanlığını yürüten Sabri Özaydın, yeniden belediye meclisine girdi. Yeni belediye başkanını, meclis üyeleri kendi arasında seçecek.

Lea Valley Athletics Centre’da sayımı tamamlanan oylarla Enfield Belediye Meclisi’nde 63 kabine üyesinin tamamı belli oldu. 8 meclis üyesini Muhafazakar Partiye kaptıran İşçi Partisi, 38 belediye meclis üyesi ile belediyedeki kontrolünü korudu. Muhafazakarlar da 8 belediye encümeni ile konseydeki ağırlığını 25 üyeye yükseltti. İşçi Partisi, 2018 sonuçlarına kıyasla muhalefetteki Muhafazakarlara sekiz sandalye kaybetmesine rağmen Enfield Meclisi’nde kontrolünü elinde tuttu. Bu sonuçlarla İşçi Partisi Enfield’da art arda dördüncü defa yönetime sahip oldu.

Ancak Muhafazakarların kalesi olarak bilinen Barnet, Westminster ve Wandsworth, İşçi Partisi’ne geçerken Enfield’da hem oy hem de 8 sandalye kaybetmesi bölge insanının mevcut politikalardan pek de hoşnut olmadığı anlamına geliyor.

NESİL ÇALIŞKAN: SEKİZ SANDALYE KAYBINA RAĞMEN, “BAŞARILIYIZ” DEDİ

Enfield Belediyesi bölgedeki ara sokakları kapatarak trafiği ana caddelere kanalize etmesi, çöplerin iki haftada bir toplanmaya başlaması, çöp yakma fabrikasının büyütülmesi ve okullarda yaşanan yerleşim sorunları nedeniyle bölge halkının tepkisiyle karşılaşıyor.

Muhafazakarların ulusal düzeyde ve özellikle Londra’da desteğini kaybettiği bir zamanda İşçi Partisi Enfield’da sekiz sandalye kaybetmesine rağmen Belediye Lideri Nesil Çalışkan, “Beklediğimizden daha fazla sandalye kazandık” diyerek “başarılı olduklarını” savundu.

Öte yandan Liberal Demokratlar ve Yeşiller; Enfield ilçesindeki oyları önemli ölçüde artırmasına rağmen, geçtiğimiz yıllarda İşçi Partisi’nden istifa edip partilerine katılan 3 üyesi yerlerini koruyamadılar.

Yine Enfield’dan Muhafazakar Parti’den aday olan Ediz Cahit Mevlit, Ertan Hürer, Liberal Demokrat Parti’den aday olan Günseli Erdoğan, Ayfer Orhan, Mutlu Kurtuluş, Mevlit Beyzade, İşçi Partisi’nden aday olan Hüseyin Işık Akpınar, Yalçın Aksanoğlu, Zeynep Aksanoğlu ve bağımsız adaylar Oktay Cinpolat ile Cemal Sazdili belediye meclisine giremeyen isimler arasında yer aldı.

Enfield’ın Cockfosters semtinden seçilen, 21 yaşındaki Ruby Sampson ülkedeki en genç belediye meclis üyelerinden biri oldu.

Enfield’in yanı sıra Haringey ve Hackney bölgelerinden de birçok temsilci yerel meclislere girdi.

ŞAZİMET İMRE PALTA İLK KEZ SEÇİLDİ

Mete Çoban, M. Can Özşen ve Deniz Oğuzkanlı, İşçi Partisi listelerinden Hackney’den; Cafer Munur ve Ahmet Durmuş (Dourmush) Bexley’den; Şazimet Palta İmre, Kıbrıs kökenli Kay İsa ile Justin Halabi ise, Londra Waltham Forest Belediye Meclisine bağlı Chingford bölgesinden Muhafazakar Parti’den meclise girdiler.

Haringey’de ise Erdal Doğan, Ajda Ovat, Emine İbrahimPeray Ahmet ve Makbule Güneş seçildi.

İşçi Partisi listesinden ilk defa seçime giren İlayda Nijhar, Ealing Belediyesi’ne seçilen bir diğer politikacı oldu.

Geçtiğimiz dönemlerde Lambeth’te belediye başkanlığı da yapan İbrahim Doğuş, belediye meclisindeki yerini korudu.

Birleşik Krallık’taki yerel yönetimler, çöplerin toplanmasından, otobüs güzergahlarından ve yol çalışmalarından, ruh sağlığı hizmetleri sağlamaya, planlama uygulamalarına karar vermeye ve iklim değişikliğiyle mücadele için planları yönetmeye kadar her şeyden sorumlu. Ayrıca, tüm yerel hizmetlerin ve yakın çevrenin iyileştirilmesine yardımcı olmak için polis, okullar ve sağlık kuruluşları dahil olmak üzere diğer kuruluşlarla birlikte çalışırlar.

MUHAFAZAKARLAR, ÜÇ BELEDİYEYİ İŞÇİ PARTİSİNE KAPTIRDI

Buckingham Sarayı, Parlamento ve devlet kurumlarının bulunduğu Londra Westminster’da belediye meclisinde çoğunluğu, İşçi Partisi kazandı. Belediye, kurulduğu 1964 yılından beri Muhafazakar Parti’nin kontrolündeydi.
Yine Londra’da Muhafazakarların elinde olan Barnet Belediyesi meclisi, tarihinde ilk kez İşçi Partisi’ne geçti.

1978’den beri Muhafazakar Parti’nin elinde olan Wandsworth da İşçi Parti’nin kontrolüne geçen bir başka belediye oldu.

İşçi Partisi’nin az farkla Southampton’ı da kazanmasına rağmen Londra dışındaki bölgelerde oylarını sınırlı ölçüde artırdı. (EUROVİZYON)