KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiltere’de yayın yapan GB News kanalına Türkiye'de yaşanan deprem felaketiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Adıyaman’da yedi katlı otelin yıkılması sonucu enkaz altında kalarak yaşamını yitiren vatandaşların son yolculuğa uğurlandığını söyledi.

Tatar, şu ifadeleri kullandı:

“Tarihte görülmemiş büyüklükte, arka arkaya gerçekleşen iki ayrı şiddetli deprem, geniş bir bölgeyi etkilemiş ve Türkiye’nin 10 farklı ilinde ve civar köylerinde 13 milyon insanı mağdur etmiştir. Bu, benzeri görülmemiş büyük bir felakettir. KKTC Devleti olarak her zaman olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin yanındayız ve yaşanan derin acıyı paylaşıyoruz. Arama ve kurtarma çalışmalarına katılması için gerekli birimleri deprem bölgelerine gönderirken, halkımız, iş insanlarımız, belediyelerimiz, pek çok sivil toplum örgütümüz ile devlet kurumlarımız büyük bir seferberlik başlatarak topladıkları çeşitli yardım malzemeleri ile iş araçlarını deprem bölgelerine göndermişlerdir. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Hayatını kaybedenler arasında KKTC vatandaşlarımız da var. Turnuvaya katılmak üzere Türkiye’ye giden voleybol takımı sporcularımız, eğitmenleri ve velileri ne yazık ki bulundukları otelde enkaz altında kalarak hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın naaşları, arama çalışmaları sonucu bulunarak ülkeye getirilmiş olup defin işlemleri yapılmıştır. Üzüntümüzün tarifi yoktur. Bu acı çok büyüktür.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve tüm Türk ulusuna başsağlığı dilediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, arama ve kurtarma çalışmalarına katılmak için KKTC’den deprem bölgelerine giden birimlerin olağanüstü bir çalışma ortaya koyduğunu da belirtti.

Anavatan Türkiye’nin deprem tecrübesine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, çok geniş bir alanda yıkım ve tahribat olmasına rağmen enkaz altında kalan insanların kurtarılması için büyük bir seferberlik başlatıldığını ve en geniş şekilde tüm imkânların seferber edildiğini ifade etti.

BAŞBAKAN ÜSTEL TAZİYE DEFTERİNE YAZDI

Başbakan Ünal Üstel, Türkiye'de yaşanan deprem dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nde açılan taziye defterini imzaladı.

Üstel, taziye defterine şunları kaydetti: "Türkiye’de, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yaşandığı, pek çok insanımızın yaralandığı ve mahsur kaldığı çok büyük bir yıkım ve tahribata neden olan asrın deprem felaketi haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen bu facia nedeniyle bir kez daha Anavatan ile tek yürek olduğumuzun bilinciyle bu acıyı yürekten paylaşır, şahsım ve hükümetim adına, Türkiye Cumhuriyeti’ne; özelde bölge halkına,  genelde tüm Türkiye‘ye her türlü yardım ve desteğe hazır olduğumuzu bildiririm. Bu elim olayda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaslı ailelerine başsağlığı ve sabır,  yaralılara acil şifalar temennisi ile saygılar sunarım.”