Maraş merkezli depremde yıkılan ve içerisinde spor müsabakaları için KKTC'den gelen öğrencilerin de bulunduğu Adıyaman'daki İsias Otel'in enkazında çalışmalar devam ediyor.

Adıyaman'da Kuzey Kıbrıs Sivil Savunma ekipleri de çalışmalara katılırken, Kıbrıslı Türk kafilenin bulunduğu İsias Oteli enkazından Anıl Zeybek isimli tur rehberi enkazdan sağ kurtuldu. 

Mağusalı bir grup öğrenciden ve öğrencilere refakat edenlerden oluşan bir Kıbrıslı spor kafilesi, pazartesi sabahı Maraş'ı vuran büyük depremde yıkılan İsias Otelinin enkazının altında kalmıştı. Pazartesi itibari ile Kıbrıs'tan Türkiye'ye sevk edilen arama kurtarma ekipleri kafile üyelerine ulaşmak için çalışma başlatmıştı.

Adıyaman'da Kıbrıs'tan gelen ekiplerin yoğun çalışmalarına bugün itibari ile Pakistan'dan Türkiye'ye ulaşan arama kurtarma ekipleri de destek sağlamaya başladı. Çalışmalara Pakistan'dan getirilen arama kurtarma ekipleri destek sunuyor.

Sabah saatlerinde KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, İsias Oteli'nin enkazında iki Türkiye vatandaşının cansız bedenine ulaştığını açıkladı. Olay mahallinde bulunan KKTC Gaziantep Başkonsolosu Fatma Demirel ise tünel açma konusunda uzman 30 kişilik bir ekibin Adıyaman’daki otel enkazındaki çalışmalara destek vermeye başlayacağını duyurdu. KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise enkazda çalışmaların devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Tek istediğimiz çocuklara ulaşmak, onları ailelerine kavuşturmak” dedi. 

Kıbrıslı Rum öğrenciler de Adıyaman'dan gelecek güzel haberleri bekliyor. Büyük depremde enkaz altında kalan arkadaşları için bir grup Kıbrıslı Rum öğrenci çizdikleri resimler ve birçok dilde kaleme aldıkları dayanışma mesajları ile Mağusalı öğrencilerin yanında oldukları mesajını verdiler.

Kıbrıs'a dün itibari ile büyük depremlerde yitirilen Kıbrıslılar ile ilgili bilgiler yansımaya başladı. Kıbrıs Türk basınına göre salı akşamına dek adaya Türkiye'de yedi Kıbrıslının vefat ettiği haberi ulaşmıştı. Yarı yıl okul tatili için Maraş’a giden anne Elif Akbaba evlatları İlknur Akbaba ile Arda Akbaba depremde hayatını kaybetti. Sivil Savuma personeli Amaç Arnavutoğlu, Hatay'da enkaz altında kalarak yaşama veda etti. Hatay'da ayrıca Gönyeli Spor Kulübü’nün altyapı oyuncusu Mehmet Gülen de genç yaşta hayatını kaybetti. İskenderun'da ise göçük altından ağır yaralı olarak kurtarılan Yedikonuklu Şeyma Köse ve bebeği Poyraz'ın da ölüm haberi geldi.

İKİ ACİL DURUM MASASI TAKİP EDİYOR

Adıyaman'daki İsias Oteli enkazında yürütülen arama kurtarma çalışmaları ile Türkiye'deki deprem ile ilgili gelişmeleri Lefkoşa'nın kuzey ve güneyinde kurulan farklı acil durum masaları takip ediyor.

Kuzey Kıbrıs hükümeti dün deprem dolayısı ile ve Türkiye-Ercan Havalimanı hattındaki uçuşlara olan yoğunluğun artması üzerine Ercan'ın Türkiye'deki iç hatlar statüsüne alınması için çalışmaların başladığını açıkladı. Ayrıca, Türkiyeli depremzedeleri ağırlamak için çalışma başlatıldı. 

Adanın güneyinde ise Cumhurbaşkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı Türkiye'deki gelişmeleri Avrupa Birliği mekanizmaları ile istişare içerisinde yakından takip ediyor. Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı, dün Türkiye'de bulundukları tespit edilen 14 Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşından 12'ne ulaşıldığı bilgisini kamuoyu ile paylaştı. İki kişiye ise halen ulaşılabilmiş değil. (GAZETE DUVAR)