Resmi kutlamalar Buckingham Sarayı'ndan Westminster Abbey'e kadar süren bir geçit töreni ile başladı ve güzergah boyunca yer alan izleme alanları da yerel saatle 06.00'da açıldı.

The Mall ve Whitehall'daki alanlara dolduğunda insanlar Hyde Park, Green Park ve St James's Park'taki alanlara yönlendirilecek.

Buckingham Sarayı'nın dışında silahlı kuvvetler gazileri ile Ulusal Sağlık Servisi (NHS) personeli de dahil olmak üzere davetliler için stantlar kuruldu.

Westminster Abbey'deki geçit töreninde çoğu Hükümdarın Süvari Birliği'nden olmak üzere 200'e yakın silahlı kuvvetler mensubu yer alıyor.

Güzergâhta 1.000 askeri personel daha bulunuyor, ama genel geçit töreni, 1953'te Kraliçe 2. Elizabeth için yapılan törendekinden çok daha küçük.

Kral 3. Charles ve Kraliçe Camilla

Geçit töreni 

Tören alayı Buckingham Sarayı'ndan yola çıkarak The Mall boyunca Trafalgar Meydanı'na, oradan da Whitehall üzerinden Westminster Abbey'nin Büyük Batı Kapısı'na ulaştı. 

Gelenekten farklı olarak Kral Charles ve Kraliçe Camilla, daha eski olan Altın Devlet Arabası yerine Kraliçe 2. Elizabeth'in tahtta 60. Yılı töreninde kullanılan Elmas Jübile Devlet Arabası'nda yer aldı.

Kral Charles

Kral Charles, Kraliçe 2. Elizabeth'in Elmas Jübile Arabası'nda

Westminster Abbey'e varış

Tören alayı saat 11:00'de manastıra varırken, Charles daha önceki kralların giydiği geleneksel pantolon ve ipek çoraplar yerine askeri üniformasını ve üzerine büyükbabasının kırmızı ceketi ile bir roba giydi. 

Charles

Charles'ın törende askeri üniforma giymesi bekleniyor. Büyükbabası 6. George ise kendi taç giyem törenine geleneksel giysilerle katılmıştı.

Kraldan önce inanç liderleri ve temsilcileri ile bazı İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden gelen temsilciler, genel valiler ve başbakanların eşlik edeceği tören alayları girdi. Bunlar arasında törenin ilerleyen bölbulunuyoryer alacak.

Kral'ın torunu Prens George, Camilla'nın torunları Lola, Eliza, Gus, Louis ve Freddy ile birlikte Westminster Abbey'de yer aldı. Manastırın içindeki geçit törenine katılanların bir kısmı Kral'ın önünde tören kıyafetlerini taşdı ve çoğu eşya törende ihtiyaç duyulana kadar mihrabın üzerine yerleştirildi. 

Westminster Abbey

Westminster Abbey

Kraliyet sembolleri

Kraliyet Ailesi web sitesine göre Birleşik Krallık, taç giyme törenlerinde hala kraliyet sembolleri olan taç, küre ve asaları kullanan tek Avrupa ülkesi.

Her bir nesne hükümdarın hizmet ve sorumluluklarının farklı yönlerini sembolize eder.

Charles'a törenin önemli anlarında Hükümdar Küresi, Haçlı Hükümdar Asası ve Güvercinli Hükümdar Asası ve diğer nesneler takdim edilirken Camilla'ya da benzer sembolik objeler sunulacak.

İki saate yakın süren tören birkaç aşamadan oluşuyor.

Organizatörlerin "milyonlar korosu" olarak adlandırdıkları ayinin bir bölümünde halk ilk kez Kral'a bağlılık yemini etmeye davet edildi. Gelenekten farklı olarak, kadın din görevlileri önemli bir rol oynadı ve diğer inançlardan dini liderler de aktif rol aldı.

Kraliyet sembolleri

Törende Charles'a Hükümdar Küresi ve Haçlı Hükümdar Asası takdim edilecek

Birinci aşama: Takdim

Kral Charles, Anglo-Sakson dönemine kadar giden gelenek gereğince "halka takdim edildi".

Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, 700 yıllık Taç Giyme Kürsüsü'nün yanında durarak manastırın her iki tarafına dönerek Charles'ı "mutlak Kral" ilan edip cemaatten saygılarını göstermelerini istedi.

Katılımcılar "Tanrı Kralı Korusun!" diye bağırdıktan sonra trompetler çaldı.

Aziz Edward'ın Koltuğu ya da Kral Edward'ın Koltuğu olarak da bilinen Taç Giyme Koltuğu'nun, Birleşik Krallık'ta halen orijinal amacına uygun olarak kullanılan en eski mobilya olduğuna inanılıyor. Bugüne dek toplam 26 hükümdar bu koltukta taç giydi.

Bu koltuk ilk olarak İngiltere Kralı I. Edward'ın emriyle 13. yüzyıl sonlarında İskoçya'dan alınan ve Kader Taşı adı verilen taşı muhafaza etmek üzere yapıldı.

İskoçya monarşisinin eski bir sembolü olan taş 1996 yılında İskoçya'ya iade edilmiş olsa da törende kullanılmak üzere Londra'ya geri gönderildi.

Meşe ağacından yapılma koltuk, taç giyme töreni sırasında törenin dini özelliğine istinaden, tarihi ortaçağ mozaik döşemenin ortasına, Yüksek Sunak'a bakacak şekilde yerleştirildi.

Taç Giyme Koltuğu

KAYNAK, GETTY IMAGES

İkinci aşama: Yemin

Yeminden hemen önce Canterbury Başpiskoposu, İngiltere Kilisesi'nin "tüm inançlardan insanların özgürce yaşayabileceği bir ortamı teşvik etmeye çalışacağını" söyleyerek Birleşik Krallık'taki birçok inancı kabul etti.

Başpiskopos daha sonra yasal bir gereklilik olan Taç Giyme Yemini'ni etti. Kral Charles'tan hükümdarlığı süresince yasaları ve İngiltere Kilisesi'ni destekleyeceğini teyit etmesini istedi ve Kral da Kutsal İncil'e el basıp bu sözleri "yerine getireceğine ve tutacağına" dair yemin etti.

Kral ayrıca "sadık bir Protestan" olduğunu ifade eden ikinci bir yemin etti.

Üçüncü aşama: Mesh etme

Kral'ın tören cübbesi çıkarılacak ve aynı zamanda İngiltere Kilisesi'nin de başı olan hükümdarın ruhani statüsünü vurgulamak için mesh edilmek üzere Taç Giyme Koltuğu'na oturdu. 

Başpiskopos, altın bir kartal figürü olan Ampulla'dan taç giyme töreninde kullanılan özel kaşığa özel yağ dökecek ve ardından Kral'ın başını, göğsünü ve ellerini haç şeklinde mesh etti.

Yağ, taç giyme töreni için Kudüs'teki Zeytin Dağı'nda bulunan iki zeytinlikten toplanan zeytinlerden üretilmiş ve şehirdeki Kutsal Kabir Kilisesi'nde özel bir törenle kutsanmıştı.

Törenin en kutsal bölümü olarak kabul edildiğinden, Kral'ın görünmemesi için sandalyenin etrafına perdeler konuldu.

Ampulla ve Kaşık

Ampulla ve Kaşık

Dördüncü aşama: Takdis töreni 

Taç giyme anı Kral Charles'ın hayatında ilk kez Kral (ve Aziz) Edward'ın tacını giyeceği andı.

Taç adını Anglo-Sakson kral Edward için yapılan ve 1220'den sonra taç giyme törenlerinde kullanıldığı (daha sonra 17. yüzyılda monarşiye kısa süreliğine ara verilmesiyle sonuçlanan İngiliz İç Savaşı ardından kurulan cumhuriyetle iktidara gelen Oliver Cromwell tarafından eritildiği) söylenen çok daha eski orijinalinden almış.

Cromwell'in ölümü sonrasında monarşi yeniden kurulup 2. Charles tahta geçtiğinde Edward'ın giydiğine benzer ama daha büyük bir taç istediğinde yapılmış.

Kral 3. Charles, annesi Kraliçe 2. Elizabeth'in 1953'te kendi taç giyme töreninde taktıktan sonra bunu takan yedinci hükümdar oldu.

Kral'a Hükümdarlık Küresi, Taç Giyme Yüzüğü, Haçlı Hükümdarlık Asası ve Güvercinli Hükümdarlık Asası gibi eşyalar takdim edildikten sonra, Başpiskopos, Aziz Edward'ın Tacını Kral Charles'ın başına yerleştirdi ve trompetler çalınarak ülke çapında top atışları yapıldı.

Londra Kalesi'nde yapılan 62 pare top atışına, Birleşik Krallık'ı oluşturan diğer ülkeler İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın başkentleri Edinburgh, Cardiff ve Belfast da dahil olmak üzere 11 farklı noktada ve Kraliyet Donanması'na ait gemilerde 21 pare top atışı eşlik etti.

Kral (ve Aziz) Edward'ın tacı

Beşinci aşama: Tahta çıkma 

Törenin son bölümünde Kral tahta çıktı. 

Geleneksel olarak kraliyet mensupları yeni kralın önünde diz çöküp bağlılık yemini ederek ve sağ elini öperek saygılarını sunarlardı.

Ancak bu törende sadece Prens William bunu yaptı.

Kraliçe Camilla

Saygı duruşunun ardından Kraliçe Camilla daha basit bir törenle mesh edildi, taç giydirildi ve tahta çıkarıldı, ancak yemin etmesi gerekmedi.

Camilla'ya Kraliçe Mary'nin 16. yüzyılda giydiği ancak biraz değişime uğramış tacı giydirildi.

Ayrılış

Kral ve Kraliçe tahtlarından inerek St Edward Şapeline girdi; burada Charles Edward'ın Tacını çıkarığ ve milli marş çalınırken manastırdan çıkan alaya katılmadan önce İmparatorluk Tacını taktı. 

Kral ve Kraliçe daha sonra Buckingham Sarayı'na dönecek ve bu kez 1831'den bu yana her taç giyme töreninde kullanılan 260 yıllık Altın Devlet Arabası ile seyahat ettiler.

Kral Charles'ın büyük oğlu Galler Prensi William'ın üç çocuğu ile Altın Devlet Arabası'nın arkasındaki bir arabayla onları takip etti.

Silahlı kuvvetlerin yaklaşık 4.000 üyesi bu törene katılım gösterdi.

Onlara İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri ile Britanya Denizaşırı Toprakları'ndan temsilciler de katıldı.

Kraliyet İngiliz Lejyonu da Parlamento Meydanı'ndaki tören güzergahında 100 kişilik bir şeref kıtası oluşturdu.

Buckingham Sarayı geçit töreni

Kral Charles ve Kraliyet Ailesi üyeleri Buckingham Sarayı balkonunda

Kral Charles ve Kraliyet Ailesi üyeleri Buckingham Sarayı balkonunda

Kral 7. Edward'ın 1902'deki taç giyme töreninden bu yana yeni hükümdarın Buckingham Sarayı balkonundan The Mall'daki kalabalığı selamlaması geleneksel hale geldi. 

Prens Harry balkona davet edilen Kraliyet Ailesi üyeleri arasında değildi.

1953'te yüzlerce uçağın katıldığı bir hava gösterisini izleyen Kraliçe'ye annesi, çocukları ve kız kardeşinin yanı sıra diğer kraliyet mensupları da katılmıştı. 

Buckingham Sarayı, Kral Charles ve Kraliçe Camilla'nın bu geleneği sürdüreceklerini açıklamıştı. 

Habere katkıda bulunanlar: Chris Clayton, Lilly Huynh, Zoe Bartholomew ve Jenny Law 

Kraliçe 2. Elizabeth'in taç giyme töreni

Kraliçe 2. Elizabeth 1953'teki taç giyme töreni sonrasında Buckingham Sarayı balkonunda