Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, büyükelçiliğin sosyal medya hesaplarından paylaşılan yeni yıl mesajında 2023 yılına ilişkin Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerini değerlendirdi.

Mesajında, 2023 yılı başında göreve başladığını hatırlatan Ertaş, 2024 yılında iki ülke ilişkilerine dair beklentilerini paylaşırken, iki ülke arasındaki sıkı işbirliğinin altını çizdi. 

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf istifa etti İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf istifa etti

Büyükelçi Ertaş’ın mesajında, özellikle 2023 yılının başlarında Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinin ardından Birleşik Krallık Hükümeti’nin gösterdiği destek ve dayanışmaya dikkat çekildi.

Büyükelçi mesajında, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin, parlamento, sivil toplum kuruluşları, düşünce kuruluşları, akademi, medya ve finans dünyası ile olan ilişkilerin daha da güçlenerek devam etmesi gerektiğini belirtti. Bu ilişkilerin 2024 yılında da her alanda gelişerek güçlenmesini ve yeni projelerle somut adımlar atılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın güncellenmesi sürecinin başlamasından duyduğu memnuniyeti belirten Ertaş, iki ülke arasındaki ticaret, turizm ve yatırımlar alanında yapılan görüşmeler ile elde edilen başarılara vurgu yaptı.

Büyükelçi Ertaş, Londra’daki görev süresi boyunca gençler, çocuklar ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren insanların yanında olmaya çaba gösterdiklerini, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümünü Birleşik Krallık’ta büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını vurguladı.

Büyükelçi Osman Koray Ertaş mesajında, “şahsım, ailem ve mesai arkadaşlarım adına yeni yılınızı en içten dileklerle kutluyorum” ifadelerine yer verdi.


Editör: Mehmet Taisi Guzel