LONDRA - Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, her 15 Temmuz'da şehit ve gaziler anılırken, bir yandan da Türk halkının demokrasiye ve devletine bağlılığının idrak edildiğini söyledi.

Ertaş, "Aslında FETÖ'cülerin hesaplayamadığı temel şeylerden biri de Türk milletinin, tarih boyunca devletine duyduğu bağlılıktı. Milli şuur yoksunluğundan bunu okuyamadılar." değerlendirmesini yaptı.


FETÖ mensuplarının, Türk milletinin temel karakter özelliğini okuyamadığını vurgulayan Ertaş, "7 yıl geçti ve bu süre boyunca devlet kurumlarımız ihanetten arındırıldı. Özellikle ilk dönemde, devlet kurumlarında sayımız azalsa da gücümüz katbekat arttı." diye konuştu.
Yurt dışında da örgüte bağlı okul, dernek ve kuruluşların kapatıldığını, okulların bir kısmının Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devredildiğini aktaran Ertaş, "Bugün TMV, 50'den fazla ülkede faaliyet gösteren, çok saygın bir küresel eğitim kuruluşu haline geldi." dedi.


İngiltere'deki 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında darbe girişiminde şehit olan vatandaşlar ile tüm şehitler için cuma namazı öncesi Hornsey Diyanet Camisi'nde mevlit okundu.

Kaynak: AA