İnternette yayılan bir videoda, Cumartesi günü ana yürüyüşten başka bir noktada bir eylemcinin "cihat" diye bağırdığı görülmüştü.

9 Kasım: Almanya tarihinin dönüm noktaları 9 Kasım: Almanya tarihinin dönüm noktaları

Videoyu inceleyen Londra Polisi, herhangi bir suç unsuru tespit edilmediğini belirtmişti.

Londra Emniyet Müdürü Rowley "polisin yasal çizgileri aşan herkesle acımasızca mücadele ettiğini" söylerken, "İşimiz yasal çizgileri uygulatmak. Bu çizgileri çizmekse Parlamento'nun işi, belki bu çizgilerin bazıları doğru yerde değil" dedi.

Başbakanlık ise, polisin "aşırılıkçı" olarak kabul edilen sloganlarla ilgili olarak daha fazla yetki vermek gibi bir "planları olmadığını" açıkladı.

Ancak Rowley konuyu, gösteride polisin gösterdiği tavrı sorgulamak istediği bilinen İçişleri Bakanı Suella Braverman ile yaptığı görüşmede gündeme getirdiğini belirtti.

Rowley görüşmenin ardından yaptığı açıklamada İçişleri Bakanı ile "yasal çizgiler hakkında" görüştüklerini belirtti.

Rowley, Londra'da haftasonu yaşanan manaraların "sadece İngiltere'deki Yahudi toplumu içinh değil, herkes için can sıkıcı olduğunu" vurguladı.

Londra Polisi, Cumartesi günü Filistinli sivillerle dayanışma için yapılan eyleme 100 bin kadar protestocunun katıldığını söylüyor. Başbakanlık ofisi yakınlarındaki eylemde 1000'den fazla polis görev yaptı ve 34 kişi gözaltına alındı. Londra polisi bu kişilerin, havai fişek bulundurma, toplum düzenini bozma ve bir yardım çalışanına hakaretten gözaltına alındığını aktardı.

İkili arasındaki görüşme Filistin yanlısı gösteri öncesi planlanmıştı.

'Cihat sloganı terör çağrısıdır' görüşü

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman

KAYNAK,GETTY IMAGES

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman

Buna karşın hükümet yetkililerinden Robert Jenrick, “cihat” sloganının “terörist şiddet çağrısı” olgunu söyledi ve yasanın tüm gücü ile buna müdahale edilmesi gerektiğini savundu.

Sky News kanalına konuşan Jenrick, “Londra sokaklarında 'cihat' diye bağırmak kınanması gereken bir şey ve ben böyle şeyler görmek istemiyorum” dedi.

Robert Jenrick, bu olayla ilgili suç soruşturması kararının savcılık ve poliste olduğunu da kabul etti.

Cumartesi gününe ait henüz doğrulanmayan bir başka videoda, bir metro sürücüsünün, metro içi yayın sisteminden “Filistin’e özgürlük” sloganı attığı duyuluyor.

Polis ve Londra’nın ulaştırma hizmetlerinden sorumlu kurumu bu video ile ilgili inceleme yapıldığını açıkladı.