Reuters dünyanın en büyük fast-food restoran şirketinin yaklaşık 30 yıldır ilk kez ABD ve Kanada’daki yeni franchise restoranları için telif ücretlerini arttırdığını ve diğer pazarlardaki ücretlerle aynı seviyeye getirdiğini yazdı.

Buna göre İngiliz haber ajansı, McDonald’s’ın franchise bedelini 1 Ocak’tan itibaren yüzde 4’ten yüzde 5’e çıkaracağını ancak değişikliğin mevcut hak sahiplerini etkilemeyeceğini duyurdu.

CNBC ise McDonald’s ABD Başkanı Joe Erlinger’ın gönderdiği mesajda, “Şu anda liderlik ettiğimiz sektörü yaratırken, başarının neye benzediğini yeniden tanımlamaya devam etmeli ve markamızın değerinin her zamanki gibi güçlü kalmasını sağlamak için kendimizi uzun vadeli başarı için konumlandırmalıyız” ifadelerine yer verdiğini aktardı.

Gelirleri üzerindeki etkisi sınırlı olacaktır

Bu hamlenin restoran zincirinin yılın geri kalanında gelir artışının azalacağına dair raporu ve enflasyondaki gevşeme işaretlerinin menü fiyatlarını düşürmesine neden olmasının hemen adından geldi. Ancak Northcoast Research analisti Jim Sanderson, Amerika Birleşik Devletleri’nde çok az sayıda yeni mağaza açıldığı için faiz artışının McDonald’s’ın gelirleri üzerindeki etkisinin “çok sınırlı” olacağını söyledi.

Fast-food devi Amerika Birleşik Devletleri genelinde yaklaşık 13 bin 400 mağaza işletiyor. Bunların yaklaşık yüzde 95’i 31 Aralık itibariyle franchise sahipleri tarafından işletiliyor ve şirketin 2022’deki toplam gelirinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor. Reuters’in ulaştığı belgelere göre; ABD’deki bu franchise sahiplerinin ortalama nakit akışlarının son beş yılda yüzde 35’ten fazla arttığını gösteriyor. Şirket ayrıca ödemeler için kullanılan “hizmet ücreti” terimini, dünyadaki diğer tüm McDonald’s marketleri tarafından kullanılan “telif ücreti” olarak değiştirecek.

“Hizmetleri değil zihniyeti değiştiriyoruz”

McDonald’s ABD Başkanı Joe Erlinger değişiklik hakkında CNBC’ye verdiği demeçte, “Hizmetleri değiştirmiyoruz, ancak insanların McDonald’s markasını, McDonald’s sistemini satın aldığınızda satın aldığınız şeyin gücünü görmelerini ve anlamalarını sağlayarak zihniyeti değiştirmeye çalışıyoruz” dedi.