Mayıs ayında elektrikli otomobil pazarında daha fazla kişiye ulaşmak isteyen FordTesla ile iş birliği yaptıklarını açıkladı. Ford, yeni nesil otomobillerin Tesla şarj istasyonu ile uyumlu olacağını duyurdu. Şimdi dünya devi Mercedes de bu furyaya katıldığını duyurdu. Artık Mercedes elektrikli otomobiller, Tesla şarj istasyonlarından faydalanabilecek.

Mercedes de Tesla şarj istasyonu furyasına katıldı!

Mercedes, bugün Kuzey Amerika Şarj Standardı trenine binen son marka oldu. Yeni nesil otomobillerin, Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) olarak bilinen Tesla konektörleriyle uyumlu olacağı duyuruldu. Bir basın açıklamasında şirket, 2025’ten itibaren gelecekteki elektrikli araçlarında Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) şarj konektörünü kullanmaya başlayacağını söyledi.

Şirket, Tesla’nın şarj konektörünü uyumlu hale getirmenin yanı sıra, önümüzdeki yıldan itibaren Tesla’nın Supercharger ağına erişim elde edecek. Mercedes, müşterilerinin şirketin kendi Mercedes me Charge hizmeti aracılığıyla şimdiden 90.000’den fazla şarj noktası bulabildiğini ancak 2024’ten itibaren ağa 12.000’den fazla Supercharger ekleyeceğini bildirdi.

Mercedes, 2025 yılında araçlarda CCS’den NACS’ye geçiş yaptıktan sonra, CCS konektörlü bir arabası olan müşteriler Tesla’nın Supercharger’larını bir adaptörle kullanmaya devam edebilecek. Bu, hem EV üreticilerinin hem de şarj istasyonlarına CCS adaptörleri takan Tesla için planlı bir strateji olarak gözüküyor.

Mercedes-Benz Group AG Yönetim Kurulu Başkanı Ola Källenius yaptığı açıklamada, NACS’ye geçişin ve Tesla Supercharger’ları müşterilere sunmanın şirketin “elektrikli araçlara geçişi hızlandırma” önceliğinin bir parçası olduğunu söyledi. Ayrıca stratejik önceliklerinin dünyanın en arzu edilen arabalarını yapmak olduğunu ve müşteri memnuniyeti için EV otomobilleri adına güvenilir şarj çözümlerini arttırdıklarını belirtti.

Mercedes bu sayede NACS’yi benimseyen son şirket oldu. Öncesinde Rivian, GM, Polestar, Volvo, Ford gibi markalar da Tesla ile NACS şarj konektörünü benimsemek ve Supercharger ağına erişim elde etmek için anlaşmalar yaptığını duyurdu. Bu konuda markalar her geçen gün birer birer bu furyaya katılıyor. Çoğu marka da planlarını 2025’ten sonrasını düşünerek kurmuş durumda. İleride bu ortaklığa katılan birçok şirket ismi duyabiliriz.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.