Merkez Bankası'nın 500 baz puanlık faiz artışı sonrası dolar kuru haftanın son işlem gününe Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda zirve seviyesini 28,54 TL'ye yükselterek başladı. Saat 10.15 itibarıyla ise bir önceki güne göre yüzde 0,05 yükselişle 28,17 TL seviyesinden işlem gördü.

Euro kuru ise sığ piyasada 30,21 TL'ye kadar yükseldikten sonra şu dakikalarda yüzde 0,01 artışla 29,77 TL seviyesinden fiyatlanıyor. İngiliz sterlini ise aynı dakikalarda 34,17 TL'den işlem görüyor.

Öte yandan dolar endeksi yüzde 0,02 oranında artışla 106,46 seviyesinden, euro/dolar paritesi ise yüzde 0,04 düşüşle 1,0558 seviyesinden fiyatlanıyor.

Yurt içi piyasalarda haftanın en önemli gelişmesi, dün açıklanan faiz kararıydı. Buna göre TCMB, politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 35 seviyesine çıkardı.

TCMB'nin faiz kararı sonrası paylaşılan karar metninde ise önceki metinlere göre bazı değişiklikler yapıldı.

Buna göre Özlem Derici Şengül, bu değişikliklere atıfta bulunarak, “Enflasyon Raporu'nda tahmin aralığının üst sınırı ortaya alınacak şekilde tüm patikada bir yukarı hareket ve gelecek yıl sonu enflasyon beklentisinin %40'a yükseldiğini görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Şengül, karar metnindeki değişimleri ise sosyal medya hesabından şöyle aktardı:

Kaynak: Özlem Derici Şengül - X

TL'ye geçişi ve krediye erişimi kolaylaştırma hedefi

Öte yandan TCMB, faiz kararının ardından TL'ye geçişi ve krediye erişimi kolaylaştıracak yeni adımlar attı.

Buna göre gerçek kişiler için daha önce aylık yüzde 2'den yüzde 2,5'e yükseltilen TL payı artış hedefi, aylık yüzde 3,5'e çıkarıldı.

Ayrıca, standart TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmayı amaçlayan TL payı artış hedefi, menkul kıymet uygulamasından çıkarılarak bankaların yabancı para mevduat için tesis ettikleri zorunlu karşılıklar üzerinden komisyon alınması uygulamasına eklendi.

Sadeleşme adımları kapsamında kur korumalı hesapların yenilenmesi veya TL'ye geçişine ilişkin menkul kıymet tesisi uygulaması sonlandırılarak döviz dönüşümlü kur korumalı hesapların kademeli azaltılması hedefinin de komisyon uygulamasında daha etkin bir şekilde yönetileceği bildirildi. 

KKM’den çıkış için atılan adımların etkisi ise piyasa üzerinde de oldukça net görülmeye başlandı. Buna göre Kur korumalı mevduat hacminin geçen hafta 85,5 milyar TL'lik rekor bir düşüş kaydettiği görüldü.

Böylece KKM hacmi 3 trilyon 70 milyar TL’ye gerilerken, KKM’de son üç haftalık düşüş ise 232 milyar TL’ye yükseldi.

Kaynak: Bloomberg HT