Kulislere yansıyan ilk bilgilere göre, masada aday olarak sadece CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismi konuşuldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, bugün saat 14.00’de Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaloğlu’nun ev sahipliğinde, cumhurbaşkanı adayını belirlemek için bir araya geldi.

Toplantıdan sonra altı genel başkanın imzasıyla yapılan ortak açıklamada ise adayın Pazartesi günü açıklanacağı duyuruldu:

"Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz. Genel başkanların partilerinin yetkili kurullarını bilgilendirmeleri sonrası nihai açıklamayı 6 Mart 2023 tarihinde kamuoyu ile paylaşmak üzere Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde tekrar bir araya geleceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Masaya sadece Kılıçdaroğlu geldi

Kulislere yansıyan ilk bilgilere göre ev sahibi konumundaki Karamollaoğlu, masaya aday olarak Kılıçdaroğlu’nun adını gündeme getirdi. Toplantıda Kılıçdaroğlu üzerinde uzlaşma olduğu belirtilirken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, aday önerisini partisinin Genel İdare Kurulu’na götüreceğini bildirdi. Masadaki diğer liderler de aday ismine ilişkin partinin yetkili kurullarına bilgi verme kararı aldı.

Akşener, Genel İdare Kurulu’nu Cumartesi toplayarak, masada varılan uzlaşma konusunda bilgi verecek.

Liderler Pazartesi günü yine Saadet Partisi Genel Merkezi’nde buluşacak ve aday da bu buluşmada açıklanacak. (BBC TÜRKCE)