Açıklamayı Ankara’da altılı masa toplantısı sonrası konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yaptı. Karamollaoğlu, "Bu görevin hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in geçen hafta altılı masadan çekilmesi sonrasında başlayan krizin aşılmasına dönük görüşmeler nedeniyle gecikmeli olarak başlayan toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi (GP) Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal katıldı.

Akşener'den Kılıçdaroğlu'na şartlı onay

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in geçen hafta Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına itiraz etmiş ve partisinin "dayatmalara boyun eğmeyeceğini" açıklamıştı. Akşener, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Ekrem Imamoğlu ile Mansur Yavaş'ı göreve çağırmıştı.

Altılı masayı dağılma noktasına getiren anlaşmazlık sonrası bugün İYİ Parti ile CHP arasında arabuluculuk görüşmeleri yürütüldü. İmamoğlu ile Yavaş'ın Akşener'i ziyareti sonrası açıklama yapan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, "Genel başkanımız Meral Akşener milletimizin sesi doğrultusunda yeni bir kuşatıcı kapsayıcı yeni bir öneriyi Millet İttifakı'na sunmuştur. İki belediye başkanının (Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş) seçilecek 13. Cumhurbaşkanı'nın yetkili icracı Cumhurbaşkanı Yardımcısı olması önerisi iletilmiştir" açıklaması yapmıştı.

Reuters'a konuşan CHP'li üst düzey bir yetkili de partisinin bu öneriyi kabul ettiğini belirtmişti. (DW TÜRKÇE)