İşçi Partisi Kuzey Yorkshire bölgesinde bulunan Selby ve Ainsty seçim bölgesinde önemli bir zafere imza attı.

İşçi Partili Aday Keir Mather bir önceki seçimde Muhafazakâr Parti lehine oluşan 20 bin 317 oyluk farkı kapatıp öne geçerek tarihin en büyük geri dönüşüne imza attı.

25 yaşındaki Keir Mather, aynı zamanda şu andaki İngiltere Parlamentosu’nun en genç üyesi olmaya hak kazandı.

Ancak Muhafazakâr Parti, sonuçları merakla beklenen ve Londra’nın kuzeybatısında yer alan, eski Başbakan Boris Johnson’ın seçim bölgesi Uxbridge ve Güney Ruislip’te seçimi az farkla da olsa kazandı.

Bölgede Muhafazakâr aday Steve Tuckwell yarışı önde bitirdi.

Bu bölgede kıran kırana geçen seçimin ardından yapılan ikinci sayımda Muhafazakâr Parti’nin sadece 495 oy farkla kazandığı açıklandı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi burada da kazanmayı umuyordu, ancak parti yenilgiyi yine İşçi Partili Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’ın Ultra Düşük Emisyon Bölgesi'ni (ULEZ) genişletmesini sorumlu tuttu.

İş Dünyasından Sorumlu Gölge Bakan Jonathan Reynolds “Şu anda halk için durum çok zor. Ev kredileri, enerji faturaları. Şimdi bir de potansiyel bir ek masrafın eklenmesiyle zor bir mücadele olacaktı” dedi.

ULEZ kapsamında çevreyi en çok kirleten araçların Londra’nın belirli bölgelerinde kullanılabilmesi için ek ücret ödenmesi gerekiyor. Ağustos ayından itibaren bu bölgenin genişletilmesi planları tepki görmüştü.

Kaynak: BBC