NATO başkentlerinde İsveç’in üyeliğiyle ilgili hangi senaryolar konuşuluyor?

NATO’nun 11-12 Temmuz’da Litvanya'nın başkenti Vilnius’ta yapacağı zirveye üç hafta gibi kısa bir süre kalmasına karşın İsveç’in ittifaka katılımı konusundaki belirsizlik sürüyor. ABD, İngiltere ve diğer müttefiklerden baskılar artarken, Türkiye henüz İsveç’in katılımını onaylamaya yönelik bir adım atmadı.

Yayınlanma

NATO başkentlerinde yapılan değerlendirmeler, zirve öncesi onay olasılığının azaldığını, zirve sırasında gerçekleşecek temaslara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu adımı atabileceği senaryosunu öne çıkarıyor.

Uluslararası gündemin en üst sırasında yer alan İsveç’in NATO üyeliği, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın geçen hafta içinde Londra’da yaptığı ikili temasların odak noktasını oluşturdu.

Fidan, Ukrayna'nın Yeniden İnşası Konferansı için gittiği İngiltere’de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İtalyan Dışişleri Bakanı Antonio Tajani’nin de aralarında bulunduğu muhataplarıyla görüştü.

Yorumlar