ABD’nin New York şehrinde 21 Mayıs sabahı işe gitmek üzere geldiği Metro istasyonunda hiç tanımadığı bir erkek tarafından metronun önüne itilen Emine Yılmaz Özsoy (35), kaldırıldığı hastanede günlerdir yaşam mücadelesi veriyor. Olaydan kısa süre sonra La Guardia Havalimanı yakınlarındaki bir evsiz barınağında bulunarak yakalanan 39 yaşındaki saldırgan Kamal Semrade ise “ikinci derece cinayete teşebbüs” suçlamasıyla hâkim karşısına çıktı. Saldırgan ilk sorgusunda kurbanını tanımadığını, saldırıyı “tamamen sebepsiz yere” gerçekleştirdiğini söyledi.

ÜÇ KEZ AMELİYAT OLDU

Bölge Savcı Yardımcısı Carolyn McGuigan, hareket halindeki metro aracı önüne itilen Emine Özsoy’un omurga kırığı ve kafa derisinde yırtılma yaşadığı, boyundan aşağısının felçli olduğu bilgisini verdi. Öte yandan yakınları, 23 Mayıs’ta sekiz saat süren üçüncü bir ameliyat geçiren Emine’nin kollarını hareket ettirebildiğini belirtti.

ABD’YE 2017’DE TAŞINDI

Özsoy, ABD’ye yerleşmeden önce Hürriyet Daily News gazetesinde sayfa tasarımcısı olarak çalışmıştı. 2017’de eşi Ferdi ile New York’a taşınan Emine, başarılı illüstrasyon çalışmalarıyla çok sayıda ödül almış; dev markalar için tasarımlar yapan bir isimdi. Aynı zamanda bir kafede baristalık yapan Emine, Marmara Üniversitesi resim öğretmenliği bölümünden 2015’te mezun olmuş, Ocak 2023’te “American Illustration” yarışmasını kazanmıştı.