Kurucusu olduğu İnsan Hakları Örgütü Viasna, ülkenin "önde gelen insan hakları savunucularından" Bialiatski'nin cuma günü başkent Minsk'te bulunan bir mahkeme tarafından 10 yıl hapis cezasına mahkum edildiğini açıkladı. 

Bialiatski ve Viasna'nın diğer üst düzey 3 yetkilisinin hükümet karşıtı protestocuları finanse etmekten suçlu bulunduğu bildirildi. 

Viasna tarafından yapılan açıklamada, aynı suçlamalarla yargılanan Valentin Stefanoviç, Vladimir Labkoviç ve Dzmitry Salauyou'nun da sırasıyla 9, 7 ve 8 yıl hapis cezasına çarptırıldığı duyuruldu.  

Duruşmada Bialiatski, Stefanoviç ve Labkoviç'in mahkeme salonunda kapalı bir kafeste tutulduğu aktarıldı. 

Bialiatski, Stefanoviç ve Labkoviç 2020 yılında düzenlenen Belarus cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası başlayan protestolar nedeniyle tutuklu yargılanıyordu. Salauyou tutuklanmadan önce ülkeden ayrılmayı başarmıştı. 

2020 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nın yeniden seçilmesi, seçimlere hile karıştığını düşünen protestocuları sokağa dökmüştü. Belarus yönetimi aylar süren protestolara karşı sert tedbirler uygulamış, 35 binden fazla protestocu gözaltına alınmıştı. 

Bialiatski ve ekip arkadaşlarına yönlendirilen suçlamalar arasında, Viasna'nın siyasi mahkumlara para sağladığı ve kefaretlerinin ödenmesine yardımcı olduğu iddiası da yer alıyordu. 

2021'de tutuklanan Bialiatski 2022 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştı. 

2020 seçimlerinden sonra Belarus'tan ayrılan muhalefetin adayı Svetlana Tikhanovskaya, Bialiatski'ye verilen hapis cezasını kınayarak, "Bu utanç verici adaletsizlikle savaşmak için her şeyi yapmak zorundayız." ifadelerini kullandı. (EURONEWS TÜRKÇE)