5. Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivali adı altında Kuzey Londra’da Wood Green’deki Dominion Centre’de 25 Haziran 2023 Pazar günü düzenlenecek etkinlik, 15.00-23.00 saatleri arasında gün boyunca devam edecek. Festivalle ilgili NOTCO Başkanı Osman Ercen şunları söyledi: “Aylardır çoğu dinamik gençlerden oluşan festival komitesinin düzenlediği festivalde müzik, tiyatro, şiir, halk oyunları, Kıbrıs Türk kültürüne özgü yiyecek stantlar, sergiler, her şey var. Ayrıca sevilen Kıbrıslı Türk sanatçımız Ziynet Sali’yi, tekrar aramızda görmek bizim için büyük bir gurur. Pandemi sürecinde NOTCO üyelerinin diğer kardeş kuruluşlarla aralarında geliştirdikleri uyumlu, verimli çalışmalar, toplum kuruluşları olarak bir araya gelip koordineli bir şekilde çalışmanın önemini yeniden hepimize hatırlattı. Bu nedenle NOTCO olarak festivallerin yanı sıra aşağıda belirtilen amaçlar çerçevesinde daha büyük bir azimle yolumuza devam etmeye kararlıyız.”

‘GENÇLERİN YOZLAŞMASINI ÖNLEME...’
Ercen amaçları şöyle sıraladı: “Amaçlarımız, üye dernekler arasında dayanışma ve koordinasyon sağlamak, diğer kardeş dernek ve kuruluşlarımızla iş birliği yaparak toplumumuzun sorun ve gereksinmelerine çözüm arayışlarında bulunmak. Resmi kurumların toplumuzun gereksinmelerini göz önünde bulundurmalarını sağlamak amacıyla onlar üzerinde baskı oluşturmak. Festivaller, diasporada yaşayan toplumların yaşamında çok önemli bir rol oynarlar. Sadece kültür ve sanatımızı, örf, adet ve geleneklerimizi bize hatırlatmak amacıyla yapılmazlar. Festivallerin, özellikle giderek büyük bir kültür yozlaşması yaşayan, hatta asimile olma tehlikesi ile karşı karşıya olan genç nesillerimiz için çok büyük önemi var. Bu nedenle festivalimize katılarak kültürümüzü genç nesillere aktarıp yaşatma ve gençlerimizin yozlaşmasını önleme yolundaki çabalarımıza destek verin.”

NOTCO Festivali 25 Haziran’da Dominion Centre’da

FESTİVALDE KİMLER YER ALACAK?
Festivalde Ziynet Sali’nin yanı sıra Londra’nın sevilen gruplarından ‘Kıbrıs Dörtlüsü’, ‘Kral Eray’, ‘True Blue’, Erdinç Hüseyin, Şifa Abdullah, Yetenekli Kıbrıslılar, Mask Art Theatre Group, Samira Hamden, Serkan Kelebek, Okan Koşanoğlu, DJ Celil ve şiirleri ile Arife Retvan, Yașar İsmailoğlu, Tuğba Özcivan, Aycan Saraçoğlu yer alacak. Folk dans gösterileri, Kıbrıs’a özgü yemeklerin yer alacağı etkinlik için bilet almak isteyenler 0208 826 1080 veya 07737 597 570 (Osman), 07849 698 533 (Naime), 07985 169711 (Kemal) numaralı telefonlar ile iletişime geçmeleri gerekiyor.

NOTCO Festivali 25 Haziran’da Dominion Centre’da