Oppenheimer, En İyi Film dahil 7 ödülle Oscar gecesine damga vurdu

2024 Oscar Ödül Töreni’ne En İyi Film dahil 7 dalda ödül kazanan Oppenheimer damga vurdu,

Yayınlanma

Filmin yönetmeni Christopher Nolan En İyi Yönetmen ödülünü alırken, başroldeki Cillian Murphy de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

En İyi Kadın Oyucu ödülünü ise Poor Things’deki performansıyla Emma Stone aldı. Film En İyi Makyaj ve Saç Tarzı, En İyi Kostüm ve En İyi Prodüksiyon Tasarımı ödüllerini de aldı.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü Oppenheimer’daki rolüyle Robert Downey Jr., En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü ise The Holdovers’taki rolüyle Da’Vine Joy Randolph kazandı.

En iyi yardımcı aktris ve en iyi aktris ödüllerini alan Da’Vine Joy Randolph ve Emma Stone, ödül töreninde kadehlerini tokuştururken

KAYNAK,REUTERS

En iyi yardımcı aktris ve en iyi aktris ödüllerini alan Da’Vine Joy Randolph ve Emma Stone, ödül töreninde kadehlerini tokuştururken

En iyi Özgün Şarkı dalında ödüle aday gösterilen Barbie’nin iki şarkısını söyleyen Billie Eilish ve Ryan Gosling’in performansları büyük alkış alırken bu daldaki ödül, What Was I Made For? şarkısıyla Billie Eilish ve kardeşi Finneas O'Connell'a gitti.

En İyi Yabancı Dilde Film ödülünü Birleşik Krallık yapımı The Zone of Interest kazandı.

En İyi Film Müziği ödülünü ise Oppenheimer ile Ludwig Göransson aldı. Göransson daha önce de Black Panther ile aynı ödüle layık görülmüştü.

Godzilla En İyi Görsel Efekt ödülünü alırken Oppenheimer ekibinden Jennifer Lame 10 yıl aradan sonra En İyi Kurgu ödülünü alan ilk kadın oldu. Filmin sinematografı Van Hoytema da alanında ödül aldı.

En İyi Kısa Film ödülü The Wonderful Story of Henry Sugar ile Wes Anderson’a gitti.

Oscar 2024: Ödül töreninden öne çıkan altı an Oscar 2024: Ödül töreninden öne çıkan altı an

Ödül töreninin düzenlendiği binanın yakınlarındaki Filistin protestosu yüzünden geç başlayan törende En İyi Ses ödülünü Zone of Interest kazandı.

20 Days in Mariupol filmi ise En İyi Belgesel ödülüne layık görüldü. Belgeseli hazırlayan Pulitzer ödüllü Ukraynalı gazeteci Mstyslav Cherno “Bu ödülü alırken ‘Keşke bu filmi çekmeme gerek olmasaydı’ diyen ilk kişi olabilirim” diye konuştu.

En İyi Kısa Belgesel ödülü Last Repair Shop’a, En İyi Kısa Animasyon ödülü ise War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko’ya verildi.

En İyi Animasyon ödülünü The Boy and the Heron aldı.

American Fiction filmi En İyi Uyarlama Senaryo, Anatomy of a Fall ise En İyi Özgün Senaryo ödüllerini kazandı.

Yorumlar