Han'ın, Salı günü İslamabad'da mahkemeye ifade vermeye gelirken tutuklanmasından sonra başlayan protestolarda en az 10 kişi öldü, ülke genelinde 2 binden fazla kişi de gözaltına alındı.

Avukatları, Han'ın kendi isteğiyle geldiği mahkeme binasında kimlik tespiti sırasında güvenlik güçleri tarafından zaptedilerek zırhlı bir araca bindirildiğini söylüyor.

Hükümet ise Han'ın, hakkındaki yolsuzluk davasında mahkemeyle iş birliği yapmadığı için tutuklandığını iddia ediyor

Hala tutuklu olduğu belirtilen Han bugün, yargılandığı davada kefalet talebiyle yeniden Yüksek Mahkeme'de yargıç önüne çıkacak.

Duruşma nedeniyle mahkeme önünde sıkı güvenlik önlemleri alındı. Hükümet gösterileri yasaklarken Han'ın destekçilerinin başkentte eyleme hazırlandıkları belirtiliyor.

Karaçi

KAYNAK,REUTERS

Karaçi'deki protestolar sırasında ateşe verilen bir askeri kontrol noktası

2018'de göreve gelen İmran Han, geçen yıl Nisan ayındaki güven oylamasını kaybetmişti.

Hükümet yetkilileri Han ve eşinin, gayrimenkulle uğraşan Malik Riaz Hüseyin adlı bir iş insanından rüşvet olarak milyonlarca dolar değerinde bir arazi aldığını iddia ediyor.

Bu, El Kadir davası olarak biliniyor. Eski başbakan suçlamaların siyasi olduğunu söylüyor.

El Kadir Vakfı, sosyal yardım amaçlı bir sivil toplum kuruluşu. İmran Han, üçüncü eşi Büşra Bibi tarafından kurulan vakfın yöneticileri arasındaydı.

Arazinin rüşvet olarak vakfa verildiği iddia ediliyor. Ancak Han bunun hayır amaçlı bağışlandığını söylüyor.

Pakistan Adalet Hareketi Partisi lideri olan 70 yaşındaki Han, siyasete atılmadan önce dünyaca ünlü bir kriket yıldızıydı.