Scooter hizmetine devam edilip edilmeyeceğinin sorulacağı referandumdan çıkacak karara, hizmetin durdurulmasını isteyen ve scooter 'istilasına' karşı adeta 'savaş açan' Belediye Başkanı uyacağını açıkladı.

Paris'te akıllı telefon uygulamaları kullanılarak sokaklarda bulunan toplam 15 bin elektrikli scooter'ı kapsayacak referandum, Parislilerin sahip oldukları elektrikli scooterları ise kapsamayacak.

Paris Belediye Başkanı'nın scooterları yasaklamak istemesinin arkasında ise trafikten çevre sorunlarına kadar birçok neden bulunuyor.  

KAZA SAYISINDA ARTIŞ

Ters yöne giren, yaya ve araçlara çarpan, birkaç kişinin aynı anda kullandığı araçlar nedeniyle başkentte 2022 Ocak ile Ağustos ayları arasında toplam 330 kaza bildirildi. Bu rakam 2021'e nazaran yüzde 37'lik bir artışı işaret ediyor. 

Paris Belediye Başkanı'nın dikkat çektiği bir diğer sorun ise scooterların çevreye verdiği önemli zarar. Zira ülkenin diğer büyük şehirlerinde de olduğu gibi birçok scooter nehirlere atılıyor. Akülü olan araçların bataryalarından sulara zehirli kimyevi maddeler sızdığı düşünülüyor. Bu araçların bataryalarının kullanılmaz hale gelmesi durumunda ise geri dönüşüm sorunu ortaya çıkıyor. 

Referandumun nisan ayında yapılmasının nedeni ise scooterları işleten üç firmanın belediye ile olan sözleşmelerinin mart sonunda noktalanacak olması. Referandumdan scooterların yasaklanması yönünde çıkacak bir karar toplam 450 bin kullanıcısı bulunan bu şirketlerde çalışan 800 kişinin işine son verilmesi anlamına gelecek. (EURONEWS TÜRKÇE)