Bu 1 milyon sterlin, zararlı sera gazı salımlarının başat nedenin hayvancılık olduğunu savunan bir vegan kuruluş aracılığıyla zengin bir bağışçıdan geliyor.

Bağışçı ve Generation Vegan, Birleşik Krallık'ın, "insan kaynaklı salımlarının en az yüzde 16,5'ini" oluşturan et ve süt ürünleri tüketimini büyük ölçüde azaltmadan net sıfır hedefine ulaşamayacağını belirtiyor.

Pazartesi gününden itibaren Westminster Metro istasyonundaki tüm dev reklam panoları; platformlar, trenler, yürüyen merdivenler ve bilet kapılarındaki reklamlarla Sunak'a yapılan meydan okumayı duyuracak.

Sunak'a hitaben bir açık mektup yayımlayan tam sayfa reklamlarsa cumartesi gününden itibaren yeni yılın ilk 10 gününde ulusal gazetelerde yer alacak.

Generation Vegan'ın CEO'su Naomi Hallum, çarşamba günü 10 Numara'ya gönderdiği mektupta, "Bir ay boyunca bitki bazlı bir diyet uygulamanız karşılığında seçtiğiniz bir hayır kurumuna 1 milyon sterlin bağışlamak istiyoruz" yazdı.

Bitki bazlı bir diyeti benimsemek, Britanya çiftçilerine ve kırsal kesime arka çıkarken, aynı zamanda salım azaltma taahhütlerimizi yerine getirmek ve halk sağlığına destek olmak adına yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri.

10 Numara sözcüsü, başbakanlığın teklife herhangi bir yorumda bulunmadığını söylerken, BK Başbakanı'nın potansiyel bağıştan haberdar edilip edilmediğini bilmediğini belirtti.

Bir kitapta, geçen yıl eski ABD Başkanı Donald Trump'ın "beyin hücrelerini kaybetmekten korktuğunu" iddia ederek benzer bir teklifi reddettiği öne sürülmüştü.

Aynı teklife Papa da yanıt vermemişti ama kampanyayı kutsamış ve daha sonra gençleri daha az et yemeye çağırmıştı.

Vegan aktivistler başbakana, Birleşik Krallık'taki tarım arazilerinin çoğunun hayvancılık için kullanılmasına karşın hayvancılığın, alınan kalorinin sadece üçte birini ve tüketilen tüm proteinin yarısından azını sağladığını söyledi.

Mektupta, "Bitki bazlı diyetle aynı sayıda kişiyi beslemek için arazinin sadece 6'da biri yeterli. Bu da 14,5 milyon hektar alanı, karbon tutma girişimleri kapsamında doğanın onarımı ve habitatların yeniden yabanlaştırılması gibi alternatif kullanımlara uygun hale getiriyor" yazıldı.

Bitki bazlı diyetlerin halihazırda daha hayvansız tarıma geçmeye çalışan çiftçileri desteklerken, Birleşik Krallık'ın iklim hedeflerini karşılama taahhüdünü yerine getirmesine yardımcı olduğu da mektupta belirtildi.

2021'deki hakemli bir çalışmada, hayvancılığın insan kaynaklı sera gazı salımlarının en az yüzde 16,5'inden sorumlu olduğu ve harekete geçilmezse 2030'da bir buçuk santigrat derece hedefinin öngördüğü salım miktarının yüzde 49'unu karşılayacağı hesaplandı.

Generation Vegan hayırseveri anonim kalmayı istedi.

Exeter Belediye Meclisi, iç etkinliklerde yalnızca bitki bazlı yiyecekler sunmayı planlarken, Oxfordshire Belediye Meclisi de önceki aylarda etkinliklerinde yalnızca vegan yiyecekler servis edeceğini duyurdu. (INDEPENDENT TÜRKÇE)