ABD, aralık ayında yayımladığı başkanlık kararnamesi ile Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle Batılı devletler tarafından uygulanan yaptırımları delmesine yardımcı olan üçüncü ülkelerdeki finans kuruluşlarına yaptırım uygulama tehdidinde bulunmuştu.

Reuters ise geçen hafta konuyla ilgili bilgi sahibi olan yedi kaynağa dayandırdığı bir haberde, ABD'nin Rusya ile çalışan finansal kuruluşlara yaptırım uygulama tehdidiyle Türkiye ve Rusya arasındaki ticaretin finansmanının aksadığını, hem Rusya'dan alınan petrol ödemelerinin hem de Rusya'ya giden pek çok ürünün ödemelerinin tahsilatında zorluklar yaşadığı ifade etmişti.

Reuters haber ajansına konuşan ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo da finansal kuruluşların raporları da dahil olmak üzere ABD Hazine Bakanlığı'nın erişimi olan verilere göre, ABD'nin aralıkta yayımladığı başkanlık kararnamesinin ardından Rusya'ya yönelik uluslararası fon hareketlerinin azaldığına dikkati çekmişti.

Adeyemo, "Benim görebildiğim verilerde, finansal akışta belirgin bir fark tespit ettim... Bunlar muhtemelen kurumlar tarafından engelleniyor. Kurumlarda bulunan ve (işlemleri) takip eden bazı kişilerden de Rusya ile yapılan tüm işlemlerde daha temkinli bir tutum sergilediklerini duydum. Bu da bizim tam istediğimiz şey" açıklamasını yaptı.

Rusya’dan uluslararası ödemeler için yeni hamle

ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo'nun, ABD'nin yabancı finans kuruluşlarına yaptırım uygulama tehdidinin Rusya ile Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kazakistan gibi ülkeler arasındaki finansal akışı önemli ölçüde değiştirdiğini açıklamasından kısa süre sonra Rusya ise önemli bir adım attı.

Rus milletvekilleri, dijital finansal varlıkların (DFA'ların) uluslararası ödemelerde kullanılmasına izin veren yasa tasarısını onayladı; bu, Moskova'nın bazı sınır ötesi para akışlarını uluslararası incelemeden korumasına olanak sağlayacak bir hamle olarak değerlendirildi.

Hindistan'da dünyanın en büyük seçimi başladı... 6 hafta sürecek Hindistan'da dünyanın en büyük seçimi başladı... 6 hafta sürecek

Yasa tasarısının yasalaşması için ise Rusya parlamentosunun üst meclisinin ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onayı gerekiyor.