Buna göre, Dolar/TL dünü 23,56 seviyesinden kapattıktan sonra yeni günde 23,59'dan işlem görüyor.

Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu gece saatlerinde ise 21,45 seviyelerine kadar geri çekilmişti.

Son bir ayda 4 liradan fazla yükselen dolar kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz mesajı sonrasında son işlem gününü küçük kayıplarla tamamlamıştı.

Euro/TL ise dünü 25,47 seviyesinden tamamladıktan sonra yeni günde yüzde 0,22'lik artış ile 25,55'ten fiyatlanıyor.

Euro/TL, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu erken saatlerde ise 23,45 seviyesine kadar inmişti. Euro kuru dün ise en yüksek 25,61, en düşük 25,23 lira seviyelerini görmüştü.

Fed faizleri 15 ay sonra pas geçti

Dün gerçekleştirilen para politikası toplantısında faizini değiştirmeme kararı alan ABD Merkez Bankası (Fed), ekonomide tahminlerden güçlü gerçekleşen performans ve enflasyondaki yavaş düşüş nedeniyle faizleri yıl sonuna kadar iki kez 25’er baz puan artırabileceğinin sinyalini verdi.

Avrupa Merkez Bankası'nın ise bugün TSİ 15.15’te borçlanma maliyetlerini 22 yılın en yüksek seviyesine çıkarması ve daha fazla faiz artışına açık kapı bırakması bekleniyor. Politika yapıcılara göre, Euro Bölgesi teknik resesyonda olmasına rağmen ekonomide öncelikleri hala yüksek enflasyon olacak.

Yurt içinde piyasalar ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bu hafta bankalarla yapması beklenen toplantıyı ve 22 Haziran'da Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararını bekleyecek.