Pek çok kişinin çocukken hayali astronot olmaktır, ancak bunu başarmak hiç de kolay değil. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yaklaşık altı ay geçiren NASA astronotu da sıfır yer çekiminde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu, banyo alışkanlıklarından beslenme şekline kadar gündelik rutinlerini nasıl gerçekleştirdiğini anlattı.

Kayla Barron, 10 Kasım 2021’den 6 Mayıs 2022’ye kadar Expedition 66 ekibinin bir üyesiydi. Görevi süresince yeni malzemeleri belirlemeye yardımcı olmak için çeşitli bilimsel deneyler yürüttü. 35 yaşındaki Barron, uzaydaki görevi sırasında sosyal medyada da fotoğraf ve videolar paylaştı ve son günlerde Reddit isimli popüler forum sayfasında ISS’deki yaşamının perde arkasını anlattı.

Özellikle de gelen bir soru Reddit’te ayrıca dikkat çekti. Barron, ISS’deki yaşamıyla ilgili soruları cevaplarken sekiz yaşındaki bir çocuğun, astronotların tuvalet ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarıyla ilgili sorusuna şu şekilde cevap verdi: “Vücudumuzdaki atıkları çekmek için emme sağlayan fanlı uzay tuvaletlerimiz var. Ve bir teneke kutu içindeki bir torbaya kaka yapıyoruz. Alışmak biraz zaman alıyor ama oldukça iyi çalışıyor!”

YEMEK VE EGZERSİZ DÜZENİNİ ANLATTI

Beslenme düzenleri hakkında da bilgiler veren Barron, yemek zamanlarının Dünya’dakine benzer olduğunu ve dondurulmuş yemeklerin tahmin ettiğinden çok daha iyi olduğunu söyledi. Hatta Barron, özellikle sebzeli kiş, karidesli makarna ve konserve teriyaki tavuğu da şiddetle tavsiye ediyor.

Ayrıca uzayda nasıl egzersiz yaptığını anlatmak için de Instagram hesabından bir video yayınlayan Barron, koşu bandında, bisiklet pedalı çevirirken görülüyor. Barron bu tip egzersizlerin önemli olduğunu; astronotların formda kalmak, kas atrofisini ve kemik yoğunluğu kaybını önlemek için her gün çalıştıklarını açıklıyor.

Barron, spor yapmayı sevdiğini de “Spor salonu olmadan kendimi oldukça kapana kısılmış hissederdim” diyerek anlatıyor. Ayrıca spor yaparken sahip olduğu manzaranın da son derece etkileyici olduğunu söylüyor: “İnsanlar tipik olarak buraya gelir ve fotoğraf çeker… Bildiğim kadarıyla, dünyadaki veya gezegendeki herhangi bir spor salonunun en iyi manzarasına sahip.”

SAÇLARINI BİR PİPETLE YIKIYOR

Başka bir klipte de Barron, izleyicilere uzayda saçlarını nasıl yıkadığını gösteriyor. Sıfır yer çekiminde su sıçramak yerine çok daha farklı bir harekete sahip, astronot suyu doğrudan kafa derisine fışkırtmak için pipet takılı bir çantayı nasıl kullanması gerektiğini gösteriyor. Videoda, saçını yıkadıktan sonra diken diken olduğu görülüyor.

Bir Reddit kullanıcı da Barron’ın ISS’deki işiyle ilgili soru yönelterek uzayda yaptığı en ilginç deneyi sordu. Barron ise şu şekilde yanıtladı:

“Bitki deneylerimizin hepsini sevdim, özellikle de bakmamızı, büyümemizi ve hatta yememizi sağlayanları. Biraz acı biber toplamamız gerekiyordu ve kutlamak için ekstra baharatlı bir taco gecesi geçirdik. Ayrıca, uzayda ilk kez minyatür bir taramalı elektron mikroskobunu kurduk ve çalıştırdık; bu, daha fazla araştırma için Dünya’ya geri gönderilmek üzere en ilginç örnekleri belirlemek için harika bir araç olabilir.”

ASTRONOT OLMAK İSTEYENLERE TAVSİYELERDE BULUNDU

Barron ayrıca işini sevdiğini ve çok uzun bir süre de NASA’da kalmayı planladığını söylüyor. NASA’dan önce Barron, ABD Donanma Akademisi’nden sistem mühendisliği alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Ardından da Cambridge Üniversitesi’nden nükleer mühendislik alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Denizaltı topluluğuna görevlendirilen birinci sınıf kadınlardan biri olan Barron, Washington’da bulunan Ohio sınıfı bir balistik füze denizaltısı üzerinde çalıştı. 2017’de NASA tarafından 2017 Astronot Aday Sınıfı’na katılmak üzere seçildi ve ilk eğitim sürecinin ardından göreve başladı.

Astronot olmak isteyenlere de tavsiyelerde bulunan Barron, “Asla kendinize kapıları kapatmayın! Büyük hayaller kurduğunuzda, başarısızlık yüzünden bu hayalden vazgeçirmek kolaydır, ancak başarısızlıklar genellikle öğrenmek ve büyümek için en iyi fırsatlarımızdır ve risk almazsanız hedeflerinize asla ulaşamazsınız. Güvendiğiniz insanlarla hayallerinizi paylaşın, risk alın. Donanmaya katıldığımda, bir gün astronot olacağımı hiç düşünmemiştim. Sadece hizmet etmek ve hayatımı kendimden daha büyük bir şeye adamak istediğimi biliyordum.”