Durumu ağırlaşan Brezilya'nın efsane futbolcusu Pele, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Dünya futbolunun "siyah incisi",  Arjantin efsanesi Diego Armando Maradona’dan 2 yıl sonra hayata veda etti.

2012'den itibaren sağlığı kötüleşen Pele, kalça ameliyatları geçirdi. Böbrek sorunları yaşayan Pele'nin bağırsaklarında habis bir tümör çıktı.

Pele, Eylül 2021’de Sao Paulo’daki Albert Einstein Hastanesi’nde bağırsak ameliyatı oldu. Ancak Kasım 2022’de durumu kötüleşince tekrar hastaneye yatırıldı.

Kızı Kely Nascimento, sık sık sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımlar yaparak, babasının sağlık durumu ile ilgili futbolseverleri bilgilendirdi.

Perşembe günü hastaneden yaptığı bir paylaşımda ise “Her şey senin sayende. Seni sonsuz seviyoruz. Huzur içinde yat” dedi.

Hastane de, kötüleşen kolon kanserine bağlı birden çok organın iflası nedeniyle Pele’nin öldüğünü duyurdu.

Pele'nin Twitter hesabından ise şu paylaşım yapıldı: “Bugün huzur içinde aramızdan ayrılan Kral Pele'nin yolculuğuna ilham ve sevgi damgasını vurdu.”

21 yıllık kariyerinde çıktığı 1363 maçta kaydettiği 1281 golle tüm zamanların en çok gol atan futbolcusu olan Pele, milli takım formasıyla 92 maçta 77 gol kaydetti.

1958, 1962 ve 1970 Dünya Kupası’nı kaldıran ve bu kupayı üç kez kazanmış tek futbolcu olarak tarihe geçmiş efsane, 2000 yılında FIFA Yüzyılın Futbolcusu olarak seçildi.