1980'lerin sonlarından bu yana Hollywood'un demirbaşlarından olan aktör Tom Hanks, Büyük (Big), Oyuncak Hikayesi (Toy Story), Er Ryan'ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) ve Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can) gibi tanınmış filmlerde rol aldı.

Forrest Gump ve Philadelphia'yla 1994 ve 1995'te arka arkaya iki Oscar kazanan Yeni Hayat (Cast Away) yıldızı, En İyi Erkek Oyuncu dalında üç kez daha aday gösterildi.

En son adaylığıysa 2020'de, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Mahallede Güzel Bir Gün'deki (A Beautiful Day in the Neighbourhood) Fred Rogers rolüyle geldi.

Ancak 2002 yapımı gangster filmi Azap Yolu'nun (Road to Perdition) en iyi filmlerinden biri olduğuna inanan Hanks yeni bir röportajında, kariyeri hakkında konuşulurken bu filmin yeterince tartışılmadığını söyledi.

Ünlü oyuncu ReelBlend isimli podcastte "Her nedense kimse Azap Yolu'ndan bahsetmiyor ve bu benim için çekmesi inanılmaz derecede önemli bir filmdi" dedi.

"Filmi Conrad Hall çekti ve filmde ben varım, şapkalı 'Don Bıyıklı' ama aynı zamanda Jude Law ve [Daniel] Craig gibi sektör tarihindeki en büyük sinema varlıkları haline gelen iki adam var" diye devam eden Hanks, "Ve ben ikisini de öldürüyorum..." diye ekledi.

Sam Mendes'in yönettiği Azap Yolu, Max Allan Collins'in grafik romanından senarist David Self tarafından uyarlandı. Filmde Hanks, oğlunun bir cinayete tanık olmasıyla kefaret yoluna giren bir baba olan çete infazcısı Michael Sullivan'ı canlandırıyor.

Hanks, "Her zaman 'Bundan yıllar sonra hangi filmler hakkında konuşacaklar?' diye soruluyor" diye devam etti.

Turner Classic Movies'i (genellikle Warner Bros.'un 1950 öncesi ve MGM'nin 1986 öncesi filmlerini yayımlayan televizyon kanalı -ed.n.) çok izleyen biri olarak, 1940'lardan ya da 1950'lerden bir film ne kadar belirsiz ve bilinmiyorsa o kadar iyi, çünkü hakkında önyargılı fikirlerim yok; hakkında hiçbir şey bilmiyorum.

Bu filmleri izlediğinizde ve bunlar kaliteli ve inanılmaz derecede etkileyici olduğunda, tek düşünebildiğim "İyi ki bu film her zaman olacak, şimdi tekrar izleme şansım var" oluyor. Azap Yolu için de böyle bir durum söz konusu olabilir.

Hanks'in Hayata Röveşata Çeken Adam (A Man Called Otto) filmi 10 Şubat'ta, Mendes'in yeni filmi Empire of Light ise 24 Şubat'ta vizyona girecek.  (INDEPENDENT TÜRKÇE)